Čištění uší patří mezi základní hygienické návyky. Většina lidí si hned vybaví vatové tyčinky, které má snad každý doma. Málokdo ovšem ví, že je nejspíš používá špatně. Nedostatečně šetrným stylem čištění zatlačujeme ušní maz dovnitř a narušujeme ochrannou bariéru ucha. Chcete vědět, jak si správně čistit uši? Existují i šetrnější způsoby na čištění zvukovodu. Které to jsou?
Ušní maz neznačí špatnou hygienu
Uši si tvoří přirozenou bariéru, která zabraňuje průniku prachu, bakterií a nečistot do hlubších částí zvukovodu. Jedná se o ušní maz. Kromě bariérové funkce má i další význam. Udržuje pokožku uvnitř ucha suchou a zabraňuje hromadění vody v uchu.
Svůj název získal kvůli své lepkavé a vazké konzistencí. Skládá se z odumřelých kožních a vláskových buněk, mazových žláz a sekretů kapilár. Barva může být od bílé přes žlutou až po tmavou žlutohnědou. Je potřeba myslet na to, že přítomnost mazu neznamená špatnou hygienu. Je známkou zdravých uší.
Zdravé ucho se zvládá čistit samo. Ušní maz většinou vychází z ucha během žvýkání a dalších pohybů čelisti. Nicméně je důležité, abyste předcházeli hromadění velkého množství mazu v uchu. Na vině může být i nevhodná metoda jeho odstraňování. Pokud máte v uchu nahromaděný ušní maz, můžete pociťovat bolesti ucha, svědění, zhoršený sluch, hučení v uších, či dokonce závratě a horší koordinaci.
Dovnitř ucha nic nepatří
Už jako malé děti jsme slýchávali, že do uší nic nepatří. Platit by to mělo celý život. Ani k odstraňování ušního mazu není vhodné do nich cokoliv vkládat. A to ani vatové tyčinky. Důvod je jednoduchý. Při manipulaci s tyčinkou nevidíte, co děláte. Může dojít k vážnému poškození ucha.
Nevhodnými pohyby můžete poškodit zvukovod, nebo dokonce bubínek. Namísto odstraňování ušního mazu dochází naopak k jeho zatlačení hlouběji do zvukovodu. Tím se i ztěžuje možnost jeho odstranění. Tyčinkou můžete čistit boltec nebo ústí zvukovodu, ale dál se nepouštějte. Nejvhodnější jsou tyčinky pro děti, které mají podobu špuntu. Jejich tvar limituje hloubku zasunutí do ucha.
Stačí, když po každé koupeli promnete zevní strany uší například pomocí ručníku. Na hygienu vnitřní části ucha použijte nejlépe speciální přípravky v podobě kapek nebo spreje. Ty zbylý maz rozpustí uvnitř ucha a zabrání tak možnému vzniku voskové zátky.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-ears