Slatinný vítr, tedy teplý a suchý vítr, proudí z hor a může poškodit nejen stromy nebo střechy domů, ale hodně ovlivnit také naši náladu. Jak působí na lidské zdraví? Jak může vítr ovlivnit například riziko mrtvice? Proč se za větrných dnů říká, že je to sebevražedné počasí? Vysvětlíme v následujících řádcích.
Co se stane, když zafouká vítr?
Vítr má velký význam, a to hlavně pro naše klima. Slatinný vítr je jinak řečeno senný vítr a ten ovlivňuje například zvýšení teploty vzduchu. Jeho prací je také rychlé tání sněhu nejen v zimě, ale také na podzim. Vítr rovněž snižuje vlhkost vzduchu. Jak ale vítr vzniká? Dochází k němu v důsledku rozdílu tlaku vzduchu a změn teplot, větrná intenzita je dána mimo jiné topografií.
Pokud se silné větry objevují na určitém místě, mohou vyvolat různá onemocnění. Studie prokázaly, že větrné počasí ovlivňuje nejen lidské zdraví, ale především naši psychickou pohodu. Objevit se mohou problémy s krevním tlakem, lidé trpí migrénami, nebo dokonce emočními poruchami. Netýká se to pouze určitých lokalit, vítr ovlivňuje náladu osob po celém světě.
Některé druhy větru mohou způsobit i mrtvici
Při silném větru, který se může objevit opravdu kdekoliv, může dokonce dojít k infarktům. Závisí to na rychlosti větru. V důsledku poklesu atmosférického tlaku se mohou u lidí objevit problémy, jako je spavost, apatie nebo velká únava. Někteří lidé zase na poryvy větru reagují výkyvy krevního tlaku, což může vést až k srdečnímu selhání.
Studený vzduch může způsobit zvýšení hladiny adrenalinu, dopaminu nebo dalších látek v těle, a tím pádem se mohou zúžit tepny, zrychlí se tep a krevní tlak půjde vysoko. Proto jsou v ohrožení především lidé, kteří mají srdeční problémy. Také na psychiku má velký vliv vítr a jeho síla. Při silném větru můžete být hodně nervózní, ale také můžete užívat během té doby více alkoholu, což není žádoucí.
Zdroj: https://www.bbc.com/news/science-environment-39385392