Zdraví

Předčasná ejakulace se týká každého třetího muže

Předčasná ejakulace je velký problém, který postihuje až 30 procent mužské populace. Příliš rychlá ejakulace přitom souvisí s psychologickými, neurobiologickými nebo somatickými faktory. Kromě toho může být spouštěčem také zvětšení nebo zánět prostaty, infekce močových cest, stres nebo negativní sexuální zážitky.

Co je předčasná ejakulace?

Jedná se o jednu z nejčastějších sexuálních poruch, které hlásí sexuálně aktivní muži. Podle definice WHO jde o dysfunkci charakterizovanou ejakulací s minimální sexuální stimulací. To u muže vede k silnému napětí, stresu a frustraci při pohlavním styku. Mnoho mužů se za tento problém stydí, což jen posiluje celý problém. Pravdou je, že se nemají za co stydět.

Příčiny předčasné ejakulace mohou být různé. Mezi možné důvody patří cukrovka, zvětšení nebo zánět prostaty, hypotyreóza, neurologické problémy, stres, strach z oplodnění partnerky, vysoká citlivost přirození, závislost na alkoholu nebo užívání léků. Důvodů je mnoho a podle příčiny musí lékař určit také vhodnou léčbu. Mnoho mužů bohužel tento problém s lékařem nekonzultuje, protože se cítí trapně.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčba a cvičení

Diagnostika předčasné ejakulace a jejích příčin je velmi důležitá pro efektivní léčbu. Muži by měli navštívit nejdříve urologa a poté sexuologa nebo psychiatra v případě, že se nejedná o fyzický problém. S předčasnou ejakulací mohou pomoci například léky ze skupiny SSRI, které upravují dávky serotoninu. Tyto látky jsou totiž schopné oddálit vyvrcholení.

Existují ale také efektivní cvičení, která lze provádět každý den. Využít je možné také obrázky při masturbaci, kdy si muži představují pohlavní styk s ejakulací ve správný čas. Jakmile ucítí, že se ejakulace blíží, měli by se stáhnout. Díky tomu vše zastaví a naučí tělo, aby setrvalo po delší dobu. Lékař ale může doporučit i jiná cvičení podle příčiny sexuální poruchy.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premature-ejaculation/symptoms-causes/syc-20354900, https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/p/premature-ejaculation, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15627-premature-ejaculation, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31536307/