Zdraví

Hortiterapie zlepšuje fyzické i duševní zdraví

Zahradní léčba sice ještě není tolik známá, rozhodně si ale získá své fanoušky. Jedná se o metodu, díky které se nemocní lidé snadno dostanou do psychické pohody a mohou tak ze svého života snadno vymazat stres. Jestliže máte problémy sami se sebou, hortiterapie vám může pomoci. Hodí se pro každého, kdo má vztah k rostlinám nebo vlastní zahrádku.

Kdo může zkusit hortiterapii?

Hortiterapie je oborem alternativní medicíny, jedná se o nový obor, který ještě nemá tolik zájemců, jak by si možná zasloužil. Rok od roku se ale těší větší popularitě a není divu. Můžete si sami ověřit, jestli je to pro vás to pravé. Touto terapií vás provázejí lidé, kteří jsou vyškolení a vědí o rostlinách skoro všechno. Práce na zahradě může mnohým dokonce zachránit zdraví.

Doporučený článek:  5 důvodů, proč je zdravé spát na levém boku

Zlepšuje nejen psychickou, ale také fyzickou kondici, a pacienti se tím pádem rychleji uzdravují. V Polsku ani u jiných sousedů ještě není tolik oblíbená, ale velmi populární je ve skandinávských zemích. V těch je praktikována už delší dobu. Hortiterapie je aktivní a spočívá v tom, že na zahradě provádíte drobné práce, ale můžete se také jen kochat rostlinami a naslouchat zvukům přírody.

Zdroj obrázku: Freepik

K čemu je léčba zahradou vhodná?

Kurzy hortiterapie se hodí i pro mentálně nebo tělesně postižené lidi. Ti, kteří trpí vývojovými poruchami nebo i jinými formami, se mohou vrhnout právě na tuto terapii. Při léčbě depresí, autismu nebo traumat se bude tato terapie velmi hodit, protože daného člověka uklidní a dostane ho do stavu, ve kterém mu bude dobře. Kurzy jsou navíc vedené odborníky, kteří o zahradničení vědí mnoho.

Doporučený článek:  Rakytník je skvělým doplňkem pro hubnutí i krásnou pokožku. Ideální je ve formě šťávy

Pozorováním rostlin, hmyzu nebo dalších částí zahrady můžete přijít na jiné myšlenky, a tím se dostat ze stresových stavů, které vás mohou pohltit. Pacienti si navíc procvičí také svalový aparát, a pokud budou ve větší skupině, mohou se také zlepšit v sociálních vztazích. Jedná se o obor, který může mít velkou budoucnost, a je potřeba o něm hodně mluvit.

Zdroj: https://anzmh.asn.au/blog/therapy/horticultural-therapy, https://www.ahta.org/about-horticultural-therapy, https://www.silverridgerecovery.com/blog/2017/08/the-benefits-of-horticultural-therapy/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7037774/, https://plantbiology.rutgers.edu/hort-therapy/whatis.html