Zdraví

Chodit doma v botách se nedoporučuje

Většina lidí v České republice nechodí doma v obuvi, ve které byla venku. Najdou se samozřejmě výjimky, které potvrzují pravidlo. Víte ale, co si s sebou přinesete na podrážkách, pokud si boty necháte? Mnohem lepší a hygieničtější je zouvat se ještě přede dveřmi, než vstoupíte do bytu. Jak může chození v botách ovlivnit vaše zdraví?

Jaké bakterie si nosíte domů na obuvi?

Na podrážkách bot si domů nosíme nejen prach nebo písek, ale také různé bakterie nebo patogeny. Věděli jste, že si takto snadno můžete domů přinést například blechy? Těch se velmi těžko budete zbavovat, zvlášť pokud máte ještě zvířata. Během celého dne v botách si na nich přinesete spoustu patogenů, proto je vhodné se ještě před vchodem zout a domů vstoupit v ponožkách a vzít si na nohy přezůvky.

Doporučený článek:  Brambory se neprávem dostaly na černou listinu. Jsou skvělou přílohou i netradičním lékem

Velmi často tyto patogeny způsobují zdravotní problémy, jako jsou alergie nebo astma. Jestli v bytě nenajdete žádnou příčinu těchto problémů, raději byt dezinfikujte a přemýšlejte nad tím, jestli jste si v poslední době nezapomněli zout boty. Někdy stačí jen projít se obývacím pokojem pro telefon, který jste zapomněli, a neštěstí je na světě. Doma byste tedy měli chodit v pantoflích nebo jiných přezůvkách a boty na ven nechat v botníku.

Zdroj obrázku: Freepik

Mějte připravené přezůvky pro návštěvu

Jestli k vám někdo pravidelně chodí na návštěvu, možná by stálo za to připravit mu vlastní přezůvky, které budou jen jeho. Díky tomu bude mít jistotu, že se neobjeví žádné bakterie na jejich nohou. Samozřejmě ale záleží na situaci, protože moc dobře víme, že pokud se slaví svatba nebo křtiny, nikdo neřeší, jestli se v botách chodí i v domácnosti. V takovém případě se hodí nemít koberce, protože pak jen vytřete podlahu od nečistot a máte hotovo.

Doporučený článek:  Ginkgo biloba zpomaluje stárnutí organismu

Mnoho lidí také chodí doma pouze v ponožkách nebo naboso. Chůze naboso má nejen zdravotní výhody. Budete se cítit mnohem lépe, prsty budou lépe pracovat a zlepšíte si také držení těla. Dnes už dokonce koupíte boty, které kopírují tvar nohou a zároveň jsou funkční jako normální obuv.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2019/08/27/science/shoes-in-house-germs.html