Zdraví

Problémy s erekcí a vypadáváním vlasů mohou mít nečekaný důvod. Lepší je zamířit rovnou k lékaři

Alopecie nebo erektilní dysfunkce jsou často podceňovanými příznaky, které se vysvětlují genetickými faktory nebo nesprávným životním stylem. Jejich příčina ale může být mnohem závažnější. Na vině totiž mohou být i ucpané tepny, které se někdy projevují neobvyklými příznaky.

Proč se tepny ucpávají?

Tepny jsou důležitou součástí krevního systému. Přenášejí krev a s ní i kyslík ze srdce do orgánů a následně ji vracejí. Bohužel je někdy celý proces narušen, což může mít za následek tvorbu usazenin. Hlavním viníkem je nadbytek škodlivého LDL cholesterolu. Mezi další možné příčiny patří nedostatek pohybu, stres a kouření. Velmi často se tento problém objevuje u pacientů s obezitou, cukrovkou nebo arteriální hypertenzí.

Doporučený článek:  Cennější než med: včelí pyl zažene každé nachlazení, výjimečně působí i při anémii

Problém s ucpanými tepnami není radno podceňovat. Usazeniny mohou vést k rozvoji aterosklerózy a hypertenze. Dalším rizikem jsou srdeční choroby včetně infarktu. Usazeniny v tepnách nebolí, takže je není vždy snadné rozpoznat a jejich příznaky se dají snadno zaměnit s jinými onemocněními. Provázet je může i pět netypických projevů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se mohou usazeniny projevit?

Alopecie neboli předčasné vypadávání vlasů je nejčastěji daná genetickými faktory. Studie ale ukazují, že může být jedním z prvních příznaků usazenin v tepnách. Podobně je na tom erektilní dysfunkce, která se objevuje u mnoha kardiaků již několik let před infarktem. Pokud na svém ušním boltci zpozorujete prohlubeň, tzv. Frankovo znamení, rovněž zpozorněte. Vyskytuje se v důsledku ucpaných krevních cév.

Doporučený článek:  Nejen sladké plody třešní, i stopky stojí za to využít. Každá žena si je oblíbí

Trvale bolestivá lýtka mohou být také jedním z prvních příznaků usazenin v tepnách. A nakonec na přítomnost usazenin může upozornit i dlouhodobá únava, nedostatek energie a ospalost vlivem hypoxie. Kromě krevních testů a měření tlaku se v případě podezření na usazeniny doporučuje lipidogram, dopplerovský ultrazvuk a rentgen tepen. Pacientům se většinou nasadí farmakologická léčba a je jim doporučena změna životosprávy.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15029-heart-disease--erectile-dysfunction