Stravování, Zdraví

Reflux znepříjemní dobrý pocit z jídla i večerní pohodu. Správný jídelníček vás zachrání

Reflux je nepříjemná regurgitace žaludečního obsahu do jícnu. Problém může souviset s obezitou, používanými léky nebo nesprávnou stravou. Poradíme vám, co dělat v případě, že vás reflux trápí, a jak můžete minimalizovat jeho příznaky.

Příznaky refluxu nemusí být zřejmé

Gastroezofageální reflux je běžným onemocněním, zejména ve vysoce rozvinutých zemích. Odhaduje se, že tento problém může postihnout až 40 procent populace vyspělých zemí. O refluxu mluvíme v situaci, kdy dochází k regurgitaci žaludečního obsahu do jícnu. Kromě toho může být reflux doprovázen velmi nespecifickými příznaky, proto se onemocnění často diagnostikuje později, po předchozím vyloučení srdečního infarktu, rakoviny jícnu, a dokonce i rakoviny plic.

Doporučený článek:  Svalový trénink prospěje tělu také ze zdravotního hlediska

Mezi nejčastější příznaky refluxu patří pálení jícnu, bolest na hrudní kosti, suchý kašel, nepříjemná pachuť v ústech, chrapot, zvracení, škytavka, slintání, nevolnost a bolest žaludku. Příznaky refluxu se často také zintenzivňují v závislosti na pozici těla. To platí zejména pro naklánění nebo ležení. Stává se také, že k refluxu dochází po jídle.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny refluxu u dospělých

Opakující se extrémně přetrvávající reflux by měl být konzultován s lékařem. Žaludeční obsah vracející se do jícnu může být příznakem jiného onemocnění. Reflux je běžným stavem u batolat. Ve velké většině případů je to způsobeno nezralostí dolního svalu svěrače jícnu. U dospělých patří mezi nejčastější příčiny refluxu například anatomické poruchy, obezita, užívané léky, zejména amplodipin, theofylin, atropin, analgetika s ibuprofenem a také některá antidepresiva a antidiabetika.

Doporučený článek:  Suché, lámavé nebo křehké nehty jsou voláním o pomoc. Tělu chybí zásadní živiny

Osoby s refluxem by se měly vzdát mastných a kořeněných výrobků, alkoholu a sladkostí. Káva, sycené nápoje a citrusy se také nedoporučují. V případě jakýchkoli problémů se skladbou jídelníčku byste se měli obrátit na zkušeného dietologa, který vám pomůže upravit dietu. Díky tomu budou konzumovaná jídla nejen chutná, ale i zdravá.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/digestive-health/9-ways-to-relieve-acid-reflux-without-medication