Zdraví

Čištění uší vatovými tyčinkami se nedoporučuje, vhodné jsou jiné metody

Správná hygiena uší je velmi důležitá pro celkové zdraví našeho těla. Bohužel hodně lidí při čištění uší dělá chyby, které mohou způsobit i zdravotní komplikace. Jak udržovat uši zdravé a čisté a zároveň si nepoškodit ušní boltce, nebo dokonce bubínky? Naučte se čistit maz účinně, ale zároveň jednoduše a hlavně bezpečně. S čištěním uší byste to totiž neměli přehánět.

Jakou funkci má ušní maz?

Čištění uší se může jevit jako velmi jednoduchá činnost, ale bohužel při ní spousta lidí dělá chyby, které je pak stojí například dobrý sluch. Žlutý nebo jinak zbarvený maz může být nepříjemný a hlavně to vypadá, že si uši nečistíte. Co je to vlastně ušní maz? Je to hustý výtok, který vzniká přirozeně a má ho každý z nás. Je kyselý, což možná ani netušíte, a také má několik funkcí.

Jestliže máte dostatek ušního mazu, budete zdraví. Díky tomu, že maz čistí uši nejen od prachu nebo nečistot, budete mít uši čisté a hlavně bez plísní. Navíc je velmi důležitý pro naše ucho, protože ho zvlhčuje. Kdy se obávat toho, že je ušního mazu příliš? Maz čistí uši sám o sobě, i tak je ho občas ale hodně a je potřeba jeho množství eliminovat. Můžete mít pocit ucpaných uší a také vám v nich možná bude bzučet. Je to známka toho, že je ušního mazu příliš.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si správně vyčistit uši?

Místo tyčinky byste na čištění uší měli použít jiné prostředky, které nepoškodí ucho a zároveň jsou snadno dostupné. Pokud máte nadměrné množství mazu a čistíte ho tyčinkami, může se snadno stát, že se po čase může sluch poškodit. Proto je lepší vatové tyčinky vynechat a místo toho použít bezpečné metody, díky kterým budete mít uši čisté.

Pokud máte pocit, že si potřebujete vyčistit uši, můžete to udělat jednoduchým způsobem. Můžete vyzkoušet například parafín. Ten zahřejte na tělesnou teplotu, lehněte si na bok a nalijte si ho malinko do ucha. Je dobré u této metody ležet a poté pomalu vstát, aby mohl parafín s mazem stéct. Použít můžete i olivový olej, který nemusíte ani zahřívat. Do ucha si dejte dvě nebo tři kapky.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/got-an-ear-full-heres-some-advice-for-ear-wax-removal, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-clean-your-ear, https://my.clevelandclinic.org/health/body/24624-earwax, https://medlineplus.gov/ency/article/000979.htm, https://www.harleystreetent.com/blog/why-you-should-stop-using-cotton-buds-to-clean-your-ears