Zdraví

Kartáček a pasta nestačí. Pro zdraví ústní dutiny je třeba mnohem víc

Odborníci se přiklánějí k tomu, že v péči o zuby je nutné používat všechny dostupné prostředky. I když je výroba vlastní zubní pasty možná složitější, určitě se vyplatí. Snadno si vyrobíte také účinné výplachy, které jsou levné a zamezí bakteriím v ústech v jejich množení.

Bakterie se nejvíce vyskytují právě v našich ústech

Ústní dutina patří mezi nejšpinavější části našeho těla. Bakterie se tu hromadí nejen na samotných zubech, ale také na sliznicích, jazyku nebo dásních. Proto je tak důležité pečovat o svou ústní dutinu, pravidelně si čistit zuby, používat i mezizubní kartáčky a věnovat se také výplachům, které osvěží dech a zničí bakterie, které nezvládnul odstranit kartáček. Mikroby jsou tu velmi časté, v ústech jich můžete mít až 20 miliard.

Doporučený článek:  Zácpu je třeba řešit ihned. První pomoc najde každý ve své kuchyni

Podle vědců se jedná o orální mikrobiomy a jsou jedinečné jako otisky prstů. Skládají se z různých kmenů a počtu bakterií a ne všechny jsou pro nás škodlivé. Probiotické bakterie jsou pro naše tělo velmi důležité. Podporují naše zdraví, některé bakterie jsou zase neutrální. Škodlivé bakterie se velmi rychle množí, daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí, což ústa rozhodně jsou.

Zdroj obrázku: Freepik

Mikroby se mohou dostat do krevního oběhu

Pokud se mikroby dostanou do krevního oběhu, mohou tam způsobit velkou paseku. Ovlivňují funkci některých orgánů a objevit se mohou záněty nebo jiná onemocnění. Proto je nutné vědět, jak se o své zuby a celou ústní dutinu starat co nejlépe, abyste eliminovali případné zdravotní problémy. Některé druhy bakterií mohou svůj počet během 20 minut až dvojnásobit.

Doporučený článek:  Rýži je vhodné sníst čerstvou, ohřívaná tělu neprospívá

Pravidelně tak používejte zubní kartáček, nezapomínejte ani na mezizubní prostory, na které se hodí malé kartáčky nebo zubní nit. Tu můžete mít kdykoliv u sebe. Zkusit můžete také žvýkání určitých bylinek, které osvěží dech a zbaví ústa bakterií, které se tam mohou vytvořit po jídle. Vhodné jsou také ústní vody, které vás zbaví zbytků jídla, osvěží dech a zároveň slouží jako dezinfekce.

Zdroj: https://familydoctor.org/mouth-and-teeth-how-to-keep-them-healthy/