Zajímavosti, Zdraví

Po vypití kávy běží většina lidí rovnou na záchod. Vědci pro to mají konečně vysvětlení

Káva nám každé ráno dodá energii. Mnozí si své ráno nedokážou představit bez lahodného moku, který ale může za to, že musíme hned po jeho vypití na záchod. Očista těla je velmi důležitá, v tomto případě ale vědci dlouho netušili, jaká látka v kávě způsobuje, že musíme hned po vypití na toaletu. Proč se to tedy děje?

Návštěva toalety a pití kávy. Jakou mají spojitost?

Pokud milujete kávu, určitě víte, že po jejím vypití musíte jít na záchod. Nemusí to být hned, ale klidně za několik minut nebo hodin. Pravdou ale zůstává, že káva obsahuje látky, které naše střeva nutí k pohybu, a tím pádem musíme na záchod opravdu rychle. Jaké látky to jsou, na to se snažili přijít vědci. Kávu milují miliony lidí po celém světě a její účinky na naše zdraví jsou již prokázané.

Doporučený článek:  Šalvěj zharmonizuje celý organismus a zanechá pocit lehkosti. Každá žena ocení její účinky

Káva obsahuje látky, které vyvolají pohyb střev. Některé studie dokonce uvádí, že káva je mnohem účinnějším prostředkem na vyvolání stolice než teplá voda. Nezáleží přitom na tom, jestli káva obsahuje kofein, nebo ne, takže za to může jiná látka, kterou káva obsahuje. Jak si tedy vysvětlit, že po vypití kávy musíme na toaletu?

Zdroj obrázku: Freepik

Aktivita tlustého střeva se projeví za několik minut

Většinou stačí počkat několik minut po vypití kávy a budete mít potřebu jít na toaletu. Je to způsobené tím, že vaše střeva začnou pracovat. Tlusté střevo patří mezi nejdelší orgány a zažívá kontrakce, a to hned několik typů, které jsou ovlivněny mnoha faktory. Studie, které byly provedeny již před několika lety, ukazují, že sliznice žaludku může spustit nervový systém a ten pak stimuluje tlusté střevo k pohybu.

Doporučený článek:  Artyčok vnese do kuchyně závan Středomoří. Výborný je na talíři nejen pro svou chuť

Káva stimuluje také uvolňování hormonu gastrinu, který spouští sekreci kyseliny chlorovodíkové. Pití kávy, ať se jedná o kofeinovou, nebo bezkofeinovou verzi, má účinky na hladinu gastrinu. Je to možná příčina toho, proč nás to nutí na záchod bezprostředně po vypití hrnku kávy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/why-does-coffee-make-you-poop