Zdraví

Cukrovku často provází i přidružené potíže

Diabetes je závažná nemoc, při které má tělo nedostatek inzulinu. Ten se tvoří ve slinivce břišní a má na práci snižování hladiny cukru v krvi. Pokud látková výměna nefunguje tak, jak má, nastává problém, jejž je nutné odborně řešit. Moderní medicína nám umožňuje žít plnohodnotný život i s pravidelným měřením průměrné hodnoty cukru v krvi.

V případě dlouhodobé nevhodné léčby, kvůli které je hodnota glukózy trvale vyšší, může dojít k různým komplikacím. Bohužel se děje často, že je nemoc diagnostikována příliš pozdě, neboť prvotní příznaky nebývají zcela patrné. Podcenění cukrovky může mít až fatální následky, proto je dobré znát potenciální komplikace a vědět, na co si dát pozor.

Poslouchejte a pozorujte své tělo

Pokud znáte své tělo a bedlivě sledujete jakékoliv změny svého zdravotního stavu, máte šanci se vyhnout dlouhodobým obtížím. Při akutních komplikacích dochází k ohrožení života, ale při včasném zásahu většinou dojde k rychlé stabilizaci.

Nastat může hned několik scénářů. Diabetická ketoacidóza nastává u diabetiků 1. typu, kteří si zapomenou podat inzulín. V tomto případě dochází k okyselení krve a pacient může ztratit vědomí, ztěžka dýchá a má kyselý dech. Na druhou stranu pokud se člověk inzulínem předávkuje, nastává hypoglykemické kóma. V těle dochází k větší spotřebě cukru, které má za vinu následnou ztrátu vědomí. Tento typ kómatu se projevuje pocením, hladem, nervozitou a neklidem, špatným soustředěním či třesem.

Zdroj obrázku: Freepik

Každý nemocný by měl být obeznámen s tím, co v případě akutní komplikace dělat. Pokud člověka ohrožuje nízká hladina glukózy v krvi, je nutné co nejdřív tělu dodat rychlý cukr. Jestliže je nemocný v bezvědomí, dejte mu pod jazyk kostku cukru.

Nezavírejte oči před zvýšeným cukrem

Lidé, kteří nehledí na lékařská doporučení a případné změny v jídelníčku, si zahrávají se svým zdravím do budoucna. Dlouhodobá hyperglykémie neboli zvýšená hladina cukru v krvi může způsobit řadu závažných onemocnění. Tento vývoj je považován za chronické komplikace cukrovky.

Může dojít k poškození cév, čímž se zvýší riziko vzniku srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. S tím souvisí i potíže s krevním tlakem a cholesterolem. Cukrovka může způsobit i zhoršenou citlivost končetin, neboť poškozuje nervové buňky. V kombinaci s vysokým krevním tlakem je možná zhoršená funkce ledvin.

Zdroj: https://www.cdc.gov/diabetes/managing/problems.html, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7104-diabetes, https://www.cdc.gov/diabetes/managing/problems.html, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-coma/symptoms-causes/syc-20371475, https://www.cdc.gov/diabetes/basics/low-blood-sugar.html, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7096070/