Změna barvy nehtů je vždy poplašným signálem, že se s tělem něco děje. Jakmile nehty zežloutnou, značí nejčastěji plísňovou nebo bakteriální infekci. Jestli se k tomu přidá ještě otok, můžete se potýkat se syndromem žlutých nehtů. Lékaři přitom netuší, co je jeho příčinou. Co naznačuje syndrom žlutých nehtů a jak se léčí?
Příčiny a příznaky syndromu žlutých nehtů
Syndrom žlutých nehtů (YNS) je vzácné onemocnění na nehtech rukou a nohou. Provází ho ale také dýchací problémy a otoky v určitých částech těla způsobené hromaděním lymfy. Žluté zbarvení nehtů působí právě špatná práce lymfatického systému. Podle vědců hraje velkou roli genetika, ale může se vyvinout s dalšími nemocemi, například rakovinou, revmatoidní artritidou a dalšími.
Diagnostikován je hlavně u lidí starších 50 let. Příznaky zahrnují žluté nehty s mírně tmavšími okraji, silnější nehtové ploténky, zpomalení růstu, oddělení nehtové ploténky, lymfedém, chronická sinusitida a kašel, problémy s dýcháním, opakující se infekce dýchacích cest. Nehty mohou být také hodně lámavé nebo se objeví otoky na těle.
Co dělat a jak léčit žluté nehty?
Žluté nehty mohou také naznačovat problémy s játry nebo ledvinami, cukrovku, plísňové infekce nebo lupénku. Z tohoto důvodu byste měli vždy navštívit lékaře, který diagnostikuje přesný problém. Lékař vás může poslat na test funkce plic nebo odebrat vzorek k testování. Nikdy neprovádějte diagnostiku nebo léčbu sami, protože si můžete ublížit!
Léčba syndromu žlutých nehtů může zahrnovat antibiotika, doplnění vitamínu E, itrakonazol nebo kortikosteroidy. Lékaři budou léčit hlavně příznaky onemocnění. Záleží proto hodně na tom, které z nich se u vás projeví. Žluté nehty se mohou uzdravit samy bez léčby, ale důsledky mohou být také trvalé. Jestli se setkáte se žlutými nehty, poraďte se se svým lékařem. Může se jednat o obyčejnou mykózu, která je velmi běžná a není pro vaše zdraví nebezpečná.
Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-yellow-nail-syndrome