Zajímavosti, Životní styl

Nejen strach z výšek nebo pavouků. Fobie mohou nabrat bizarní podobu, vždy však člověka ochromí

Když některý z našich přátel přizná strach z výšek nebo z létání, nezní to vůbec překvapivě. Jsou to poměrně známé a běžné strachy. Reagujeme však jinak, když slyšíme, že má někdo strach z koček nebo z klaunů. Pro někoho to může znít jako vtip, ale neřešené fobie mohou být nebezpečné a vést k vážným následkům.

Odkud pocházejí fobie

Některé z nich vám mohou zpočátku vykouzlit úsměv na tváři, ale většina fobií je oficiálně uznána jako duševní poruchy a objevují se na seznamu Mezinárodní klasifikace nemocí. Je obtížné přesně určit příčiny výskytu fobií. Odborníci již mnoho let zdůrazňují důležitost událostí, které se odehrají v raném dětství. Někteří z nich jsou schopni zanechat tak silnou stopu na psychice, že zůstávají s lidmi déle – dokonce i po celý život.

Doporučený článek:  Svědivá pokožka po sprchování souvisí s teplotou vody, kosmetikou nebo nevhodným ručníkem

Slovo fobie je odvozeno z řeckého „fobos“, které lze přeložit jako strach a panika. Příznaky se mohou lišit v závažnosti a obvykle se vyskytují v době kontaktu s faktorem, který způsobuje strach. Nejčastěji se objevuje například zrychlené dýchání, bušení srdce, hyperhidróza, svalové napětí, dušnost, závrať. V extrémních případech lidé postižení paralyzujícím strachem se také potýkají s problémy s koncentrací a spánkem, poruchami trávení, nevolností, průjmem a mdlobami.

Zdroj obrázku: Freepik

Různé druhy fobií

Ailurofobie neboli strach z koček. Možnost mazlit se s nadýchanou kožešinou je pro milovníky koček nejlepším způsobem, jak se zrelaxovat. Bohužel ne každý vnímá domácí zvířata jako roztomilé a vtipné bytosti. Úzkost je způsobena nejen se setkáním s černou kočkou na cestě, která je často považována za špatné znamení. Pro lidi postižené touto fobií je dokonce problematické dívat se na fotografie koček.

Doporučený článek:  Mýty a fakta spojené s používáním veřejných toalet

Klauni by měli být spojováni se zábavou a vtipnými scénkami. Bohužel v lidech postižených strachem z těchto postav rozhodně nevyvolávají pozitivní asociace. Tato fobie je známá také jako coulrofobie. Pocení, křeče nebo bušení srdce jsou jen některé z příznaků, kterým musí čelit. Je pravda, že jsme již zmínili možné příčiny fobií, ale v tomto případě stojí za zmínku, že nešťastníci postižení strachem z klaunů zdůrazňují strašidelný vzhled barevného make-upu a neschopnost rozpoznat, kdo se skrývá pod maskou a přestrojením.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21835-coulrophobia-fear-of-clowns, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22083-ailurophobia-fear-of-cats