Zajímavosti, Životní styl

Nejen strach z výšek nebo pavouků. Fobie mohou nabrat bizarní podobu, vždy však člověka ochromí

Když některý z našich přátel přizná strach z výšek nebo z létání, nezní to vůbec překvapivě. Jsou to poměrně známé a běžné strachy. Reagujeme však jinak, když slyšíme, že má někdo strach z koček nebo z klaunů. Pro někoho to může znít jako vtip, ale neřešené fobie mohou být nebezpečné a vést k vážným následkům.

Odkud pocházejí fobie

Některé z nich vám mohou zpočátku vykouzlit úsměv na tváři, ale většina fobií je oficiálně uznána jako duševní poruchy a objevují se na seznamu Mezinárodní klasifikace nemocí. Je obtížné přesně určit příčiny výskytu fobií. Odborníci již mnoho let zdůrazňují důležitost událostí, které se odehrají v raném dětství. Někteří z nich jsou schopni zanechat tak silnou stopu na psychice, že zůstávají s lidmi déle – dokonce i po celý život.

Slovo fobie je odvozeno z řeckého „fobos“, které lze přeložit jako strach a panika. Příznaky se mohou lišit v závažnosti a obvykle se vyskytují v době kontaktu s faktorem, který způsobuje strach. Nejčastěji se objevuje například zrychlené dýchání, bušení srdce, hyperhidróza, svalové napětí, dušnost, závrať. V extrémních případech lidé postižení paralyzujícím strachem se také potýkají s problémy s koncentrací a spánkem, poruchami trávení, nevolností, průjmem a mdlobami.

Zdroj obrázku: Freepik

Různé druhy fobií

Ailurofobie neboli strach z koček. Možnost mazlit se s nadýchanou kožešinou je pro milovníky koček nejlepším způsobem, jak se zrelaxovat. Bohužel ne každý vnímá domácí zvířata jako roztomilé a vtipné bytosti. Úzkost je způsobena nejen se setkáním s černou kočkou na cestě, která je často považována za špatné znamení. Pro lidi postižené touto fobií je dokonce problematické dívat se na fotografie koček.

Klauni by měli být spojováni se zábavou a vtipnými scénkami. Bohužel v lidech postižených strachem z těchto postav rozhodně nevyvolávají pozitivní asociace. Tato fobie je známá také jako coulrofobie. Pocení, křeče nebo bušení srdce jsou jen některé z příznaků, kterým musí čelit. Je pravda, že jsme již zmínili možné příčiny fobií, ale v tomto případě stojí za zmínku, že nešťastníci postižení strachem z klaunů zdůrazňují strašidelný vzhled barevného make-upu a neschopnost rozpoznat, kdo se skrývá pod maskou a přestrojením.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21835-coulrophobia-fear-of-clowns, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22083-ailurophobia-fear-of-cats