Životní styl

Spánek podle časových cyklů podpoří kvalitní odpočinek

Podle posledních výzkumů mnoho civilizačních chorob včetně kardiovaskulárních nebo onkologických souvisí s nedostatkem spánku. Vyčerpání a nedostatečný odpočinek vedou též k růstu hmotnosti. Na vině může být nedostatečná délka spánku nebo narušení spánkového cyklu. Nesprávná spánková hygiena je také důvodem pro chybějící energii během dne a vede ke zdravotním problémům. Své o tom ví Addison Jarmanová, která na TikToku sdílela se svými sledujícími rady ohledně spánku.

Tajemství kvality spánku

Významná mladá influencerka má na kontě mnoho videí a více než 3,7 milionu sledujících. V jednom z posledních příspěvku sdílela tajemství kvalitního spánku a rady, co dělat, aby lidé během dne méně zívali. Ve svém videu odpovídá na otázku, proč i po osmihodinovém spánku mohou mnozí cítit únavu nebo vyčerpání. Jak je to možné, když spali tak dlouho? „Počet hodin totiž není úplně určující, protože více záleží na jednotlivých spacích cyklech,“ dodává Addison a svůj názor odpírá o vědecké důkazy.

Doporučený článek:  Pouhá dieta k hubnutí nestačí. K vysněné postavě dopomůžou zdánlivé maličkosti
Zdroj obrázku: Freepik

Spánek v 90minutových cyklech

Co říká věda o spánku? Addison souhlasí, že důležité je spát dostatečně dlouhou dobu, ale ještě důležitější je držet se 90minutových cyklů. Při narušení této doby se dotyčný cítí nevyspalý nebo unavený, náhlé probuzení vede k ospalosti. A co je tedy nutné udělat pro správnou spánkovou hygienu? Jednoznačně spát v 90minutových cyklech, kdy 65 minut probíhá fáze spánku NREM, poté 20 minut fáze REM a 5 minut NREM.

8 hodin nepomůže

Podle Addison se lidé cítí svěžeji po 6hodinovém spánku než po 8hodinovém a jediným důvodem jsou právě spací cykly. Z toho důvodu doporučuje influencerka nařizovat budík s ohledem na 90minutové periody, hodí se spát 6 nebo 7,5 hodiny, případně 9 hodin. Rozhodně není vhodných 8 hodin spánku. Stačí vyzkoušet nastavit budík podle této rady, účinek se projeví okamžitě. Dáte tak vale únavě i vyčerpanosti, k tomu budete svěží a fyzicky zdatnější!

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/sleep-deprivation, https://www.cdc.gov/sleep/about_sleep/sleep_hygiene.html, https://www.sleepfoundation.org/stages-of-sleep, https://www.news.com.au/lifestyle/health/wellbeing/sleep-expert-reveals-exact-bedtime-for-waking-up-fresh/news-story/2ea968aac9556f0940009a52e302ba3d