Životní styl

Nejčastější mýty kolem diet, které k hubnutí nevedou

Motivace ke shození nějakých těch kilo navíc může být různá. Často vyplývá ze zdravotních potřeb, ale se stejnou intenzitou myslíme na hubnutí i během různých období. Například v kontextu s novoročními předsevzetími, jarním detoxem nebo přípravou na letní sezónu. Většina lidí však chce zhubnout rychle a věří různým radám, které se dočte na internetu. Takové mýty nám však mohou způsobit i zdravotní problémy.

Na dietě se vzdejte všech tuků

Spousta lidí si myslí, že při dietě musí vyloučit všechny tuky ze stravy. To je ovšem velmi nesprávný a nekomplexní názor. Zatímco konzumace jídel se smaženou cibulí nebo slaninou nepřispívá k rozloučení se s nadbytečnými tuky trčícími zpoza pasu kalhot, je důležité si uvědomit, že ve stravě se nacházejí i zdravé tuky. Ty jsou potřebné pro efektivní hubnutí, ale také správné fungování těla.

Doporučený článek:  Mozek potřebuje pravidelný odpočinek a pauzu od digitálního světa

Zaměřte se na mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Jsou potřebné zejména k absorpci vitamínů A, D, E a K. Jejich nedostatek může mít za následek problémy se zrakem, osteoporózu, poruchy srážlivosti krve a neplodnost. Cenné tuky můžete získat z ořechů, semen, rostlinných olejů, avokáda a mořských ryb. Složky obsažené v těchto potravinách pomáhají předcházet tvorbě krevních sraženin a chrání před mrtvicí.

Zdroj obrázku: Freepik

Je možné zhubnout v určité části těla

Každé lidské tělo je jiné. Některé tělo si ukládá tukovou tkáň do boků, jiné do břicha nebo stehen. Je však chybou předpokládat, že lze celý proces hubnutí nasměrovat na jednu vybranou část těla. Pokud se věnujete hubnutí u břicha, jistě můžete očekávat úbytek hmotnosti i z jiné části těla. Cvičení zaměřená na určité části je pomáhají jen tvarovat a zpevňovat.

Doporučený článek:  Jóga prospěje pacientům s Parkinsonovou chorobou

Mezi další známé mýty patří například zákaz jídla po určité hodině večer, vynechání snídaně nebo vyhýbání se bramborám a těstovinám. Musíme si uvědomit, že nejlepší cesta ke zdraví a požadované postavě je přes pravidelnou a vyváženou stravu. Netřeba věřit všem radám, které se dočtete. Když vám některá dieta slibuje zázračně rychlé hubnutí, určitě od ní neočekávejte dlouhodobý efekt. Takové diety jsou vždy následovány jojo efektem. Dávejte pozor, abyste si při různých dietách více neublížili, než pomohli.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-diet-myths, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/different-fats-nutrition/, https://www.healthline.com/health/fat-deficiency, https://www.healthline.com/nutrition/where-does-fat-go-when-you-lose-weight, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/mayo-clinic-diet/art-20045460