Zdraví

Tinkturu z bobkových listů lze připravit ze dvou ingrediencí

Bobkové listy jsou skvělým kořením v kuchyni, ale dříve se používaly především k léčebným účelům. Díky svým vlastnostem totiž mohou pomoci od různých zdravotních problémů. Zelené listy působí pozitivně na naše zdraví, ulehčí trávení a také odstraní bolesti svalů a kloubů. Jak si vyrobit léčivou tinkturu? Je to velmi jednoduché a tento recept oceníte!

Jaké má bobkový list vlastnosti?

Už naši předkové věděli, co je dobrého na bobkovém listu. Vytvořili z něj léky, které fungují i dnes. Můžete si s jeho pomocí ulevit od bolestí, působí proti chřipce a nachlazení a zbaví vás chrapotu. Bobkový list nechyběl v domácích lékárničkách našich babiček. Dnes se vrací jeho sláva a je využíván hlavně v alternativní medicíně, která pracuje s přírodními produkty.

Odvar z bobkových listů obsahuje vitaminy A, B nebo C a také minerální látky, mezi které patří železo, draslík a zinek. Listy mají příznivý vliv na trávicí systém, pomohou v případě, že máte zažívací problémy. Tělo zbaví toxinů a regulují hladinu cukru v krvi. Můžou pomoci také proti bolestem kloubů a svalů. A není to všechno, co vám může bobkový list nabídnout. Zahřeje vaše tělo a pročistí také dýchací cesty.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si připravit tinkturu?

Bobkový list se používá především v kuchyni, a to při dochucování pokrmů. Vyplatí se ale udělat si domácí tinkturu, kterou můžete mít kdykoliv po ruce a můžete ji použít v případě, že vám nebude dobře. Co všechno musíte mít na její přípravu? Budete potřebovat 30 g čerstvých bobkových listů a 300 ml 60% alkoholu.

Listy si nakrájejte a dejte je do sklenice. Zalijte alkoholem a pevně uzavřete. Nechte stát při pokojové teplotě po dobu 10 dní. Poté sceďte a připravenou tinkturu přelijte do lahvičky. Můžete ji použít hned dvěma způsoby – vmasírovat ji na bolavá místa, nebo jí užívat 3× denně 10 kapek, které rozpustíte ve vodě. Tu vypijte před jídlem.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits, https://www.verywellfit.com/the-benefits-of-bay-leaves-4587138, https://doctor.ndtv.com/living-healthy/use-this-magical-leaf-for-no-more-joint-pains-and-headaches-1776827, https://beveragesguide.com/bay-leaf-laurus-nobilis-tincture-recipe-ingredients-benefits-uses-dosage-contraindications/, https://greenelephant.co.nz/marketplace/wellness-hanmer-amp-animal-therapies/bayleaf-tincture/