Nezařazené

Plemena psů vhodná i pro alergiky

Alergií na psy trpí každý rok více a více lidí. Mezi nejčastější příznaky alergie patří svědění, rýma a vodnaté oči. To však milovníkům psů nebrání v tom, aby si psa koupili. Dokonce některé vědecké studie potvrzují možnosti mít psa, i když máte alergii.

Alergii nezpůsobují jen psí chlupy

Ve společnosti kolují názory, že největším alergenem je právě psí srst, pravda je poněkud odlišná. Albumin, protein ve slinách a moči psa, je zodpovědný za výskyt příznaků alergie. Při hlazení psa má majitel přímý kontakt s alergenem, což následně vede k výskytu alergie a svědění. Pokud po kontaktu se zvířetem kašlete, svědí vás kůže, máte vyrážku, měli byste zvážit návštěvu alergologa.

Pokud jste alergičtí, ale i tak byste rádi měli psa, dobrá zpráva je, že existují plemena, která jsou pro alergiky jako stvořená. Srst těchto psů je pokryta chlupy bez podsady, což znamená, že tito psi ztrácejí mnohem méně srsti a s ní i méně kožních buněk, které způsobují senzibilizaci. Výzkum provedený japonskými vědci ukazuje, že lidé při kontaktu s hypoalergenními psy měli zanedbatelné příznaky alergie, nebo skoro žádné.

Zdroj obrázku: Freepik

Plemena vhodná pro alergiky

První plemeno, které stojí za zmínku, je pudl. Je to velmi energický a inteligentní pes, který se bude nejlépe cítit ve společnosti aktivního člověka. Pudl má vlněnou srst, která vyžaduje větší péči, ale alespoň nebude způsobovat alergii. Dalším plemenem je knírač. Je to velmi společenské zvíře, ale dokáže čas trávit i klidným způsobem. Pes má dvě vrstvy srsti. Tu první tvoří měkké vlasy a druhou zase husté a kudrnaté. Díky tomuto složení méně vypadávají, ale také vyžadují péči. [1,2]

Velmi společenští a mírumilovní jsou také psi plemene havana. Tito psi mají velmi jemné a krátké chlupy, které jsou považovány za antialergické. Psi plemene basenji jsou velmi inteligentní a potřebují zajímavé aktivity a trénink, protože se rychle nudí. Jsou však vhodní i pro alergiky, protože mají velmi krátkou a jemnou srst, která vypadává jen zřídka. [1,2]

Zdroje:
1. https://health.clevelandclinic.org/are-any-dogs-hypoallergenic/
2. https://www.akc.org/expert-advice/dog-breeds/hypoallergenic-dog-breeds/