Nezařazené

Domácí hnojivo podpoří rostliny na jaře v růstu

Jaro je období, kdy se příroda probouzí k životu. Připravit si tak můžete zahrádku, na kterou pak můžete vysadit spoustu květin. Rostliny milují přirozené prostředí, ale také ty pokojové potřebují dostatek živin a péče, aby správně rostly. Na jejich podporu pak můžete zvolit domácí prostředky, které si snadno vyrobíte. Jaká hnojiva můžete zvolit a pro jaké rostliny se hodí?

Zima je náročným obdobím nejen pro pokojové rostliny

Zima je pro většinu rostlin náročným obdobím. Nemají dostatečné množství světla, v pokoji nemají ani dostatek vlhkosti, protože se topí a květiny máme umístěné většinou nad topením na parapetu. Suchý vzduch není pro rostliny vhodný, protože negativně ovlivňuje stav rostlin. Po několika měsících budou potřebovat podporu, aby se znovu vzchopily. Jestli jim chcete dopřát živiny, které potřebují, můžete to udělat pomocí hnojiv, která si doma vyrobíte.

Doporučený článek:  Dobře vybrané uhlohydráty patří i do redukčního jídelníčku

Díky nim budou rostliny rychle a kvalitně růst a také pokvetou. Budete si pak moci užít jejich květy delší dobu, než je obvyklé. Jaké recepty patří mezi nejúčinnější? Domácí hnojiva jsou velmi účinná, protože neobsahují chemické složky a navíc je seženete snadno doma. Mezi taková patří například čajová nebo kávová sedlina. Domácí hnojiva jsou ekologická a také levná. Kávovou sedlinu můžete nechat vyschnout a použít ji nejen jako hnojivo.

Zdroj obrázku: Freepik

Zálivkovou směs si vyrobíte z vody a zeminy

Voda spojená se zeminou může mít pro rostliny velký význam, protože jim dodají důležité živiny. Vhodné bude použít také banánové slupky, které stačí jen nakrájet, vložit do sklenice a zalít vodou. Nechte několik dní louhovat a poté tekutinu slijte a můžete ji použít jako hnojivo. Stačí ji pak nalít do rozprašovače. Tekutý kondicionér se bude hodit nejen pro pokojové rostliny, ale také pro ty na zahradě.

Doporučený článek:  Hnojivo z banánové slupky je ideální pro výživu pěstovaných rajčat

Dalším hnojivem z domácnosti jsou vaječné skořápky. Obsahují látky, které rostlinám dodají potřebnou sílu k růstu. K takovým patří vápník, zinek nebo fosfor. Stačí jen vložit skořápky do sklenice, zalít je vodou a nechat několik dní na tmavém místě. Skořápky ale můžete také nadrtit a smíchat s ornicí. Budou skvělým hnojivem, po kterém rostliny porostou rychleji.

Zdroj: https://www.fertilizerforless.com/2019/01/20/homemade-fertilizers-for-houseplants-and-gardens-15-simple-and-inexpensive-options/