Stravování, Zdraví

Nenápadná, ale životně důležitá. Slinivku je třeba chránit, některé potraviny ji mohou úplně zničit

Slinivka břišní je pro lidské tělo velmi důležitým orgánem, který není vidět, ale zastává důležitou funkci. Potřebuje pravidelnou dávku vitaminů a dalších látek, aby fungovala správně. Její činnost navíc souvisí s játry, ledvinami nebo žaludkem. Slinivku může ovlivnit konzumace nevhodných potravin.

Malý orgán, který má velký vliv na chod organismu

Fyzická aktivita, strava, ale také celkový způsob života můžou ovlivnit funkci slinivky břišní, která je sice nenápadným orgánem, ale je velmi důležitá. Skládá se z hlavy, těla a ocasu a je uložená vedle jater a za žaludkem. Není tak divu, že většina lidí si myslí, že je bolí jiný orgán, který je hned vedle slinivky. O orgány můžete pečovat hlavně tím, že budete jíst zdravé potraviny bez chemických látek.

Doporučený článek:  I ti nejmenší tvorové dokážou napáchat obrovské problémy. Podcenit kousnutí klíštěte může stát život

Slinivka zásobuje tenké střevo enzymy, které jsou důležité pro vstřebávání potravy. Pokud se do slinivky dostane zánět, nebude správně fungovat a enzymy se budou uvolňovat do břišní dutiny, kde způsobí velké problémy. V nejhorším případě můžete dostat rakovinu slinivky, která může skončit až smrtí. Co tedy dělat, aby slinivka sloužila dobře a hlavně dlouho?

Zdroj obrázku: Freepik

Záleží na životním stylu, který vedete

Nezdravý životní styl může ovlivnit nejen funkci slinivky, ale také dalších orgánů. Ukázalo se, že za nesprávné fungování orgánů může především nezdravý životní styl, konzumace alkoholu a kouření cigaret. Zánět ve slinivce břišní je častou příčinou bolesti a přidružených potíží. Zdravým životním stylem můžete docílit toho, že se vaše tělo bude cítit dobře.

Doporučený článek:  Při mrkvové dietě lze zhubnout během pár dní až 4 kilogramy. Rizika za to však nestojí

Vynechat byste měli nejen alkohol, ale také cukr, sladkosti a podobné potraviny, které jsou pro zdraví nevhodné. Stejně tak si nedávejte ani tučná nebo smažená jídla, která jsou plná přepáleného oleje. Stačí jen malé množství, které si budete dávat pravidelně, a následky se brzy dostaví. Bolesti břicha, křeče nebo jiné problémy budou souviset právě se slinivkou.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet