Zdraví

Domácí iontové nápoje vyrovnají hladinu elektrolytů v těle

Lidský organismus je neuvěřitelné složitý stroj, k jehož rovnováze přispívá řada faktorů. Jedním z nich jsou také elektrolyty, což jsou ionty nadané elektrickou vodivostí, které zajišťují vodní rovnováhu v buňkách, která je velice důležitá a má na ni vliv i míra fyzické aktivity.

K elektrolytům patří zejména draslík a sodík, ale i jiné prvky, například vápník, fosfor nebo hořčík. Udržovat je můžete zejména vhodnou stravou, kdy se doporučuje zejména pravidelná konzumace mléčných výrobků, luštěnin, zelí, brokolice, avokáda, banánů, citrusových plodů a papriky. Po větší fyzické aktivitě je můžete doplnit vedle stravy také sportovními nápoji se speciálním složením. Níže uvádíme některé recepty na domácí nápoje, jejichž cílem je právě vyrovnání hladiny elektrolytů v těle. Abyste dosáhli maximálního účinku, používejte pro přípravu domácích iontových nápojů jen filtrovanou vodu, a pokud filtrační zařízení nemáte, vodu převařte a před použitím ji nechejte vychladnout.

Doporučený článek:  Brambory si neprávem vysloužily špatnou pověst. Pro tělo udělají víc než drahé doplňky stravy
Zdroj obrázku: Freepik

Citrusový nápoj

K přípravě vyrovnávacího nápoje z citrusových plodů budete potřebovat tyto suroviny:

  • vodu – 2 šálky,
  • včelí med – 4 polévkové lžíce,
  • mořskou sůl – čtvrt čajové lžičky,
  • čerstvou pomerančovou šťávu – 2 šálky,
  • čerstvou citronovou šťávu –1 šálek.

Citronovou a pomerančovou šťávu smíchejte, přidejte k nim med a dobře promíchejte. Tuto směs nalijte do předepsaného množství vody, přidejte trochu soli a opět dobře promíchejte. Nápoj vypijte ideálně najednou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zdravý nápoj ze zázvoru

K přípravě tohoto posilujícího nápoje budete potřebovat následující ingredience:

  • vodu – 1 šálek,
  • čerstvý zázvor – 4 plátky,
  • včelí med – 1,5 polévkové lžíce,
  • čerstvou citronovou šťávu – půl čajové lžičky,
  • mořskou sůl – čtvrt čajové lžičky.
Doporučený článek:  Hnědá linka na nehtu může být příznakem onemocnění

Dejte vařit vodu a vložte do ní zázvor. Až voda vře, odstavte ji z plamene, zakryjte nádobu a nechejte odstát alespoň po dobu 5 minut. Poté přidejte předepsané množství soli a čerstvé citronové šťávy a dobře promíchejte. Nakonec vmíchejte med a nápoj je připraven ke konzumaci.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/how-to-prevent-an-electrolyte-imbalance, https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/how-to-prevent-an-electrolyte-imbalance, https://4fstore.com/blog/post/five-home-isotonic-drinks-that-will-improve-your-performance