Zdraví

Pět tipů, jak chránit své oči

Proces stárnutí má přirozený vliv na naše oči a může za to, že většina starších lidí v určitém okamžiku potřebuje brýle. Prevence je tak v případě očí velmi důležitá, chceme-li udržet náš zrak co nejdéle v pořádku. Proč nezapomínat na sluneční brýle i kvalitní spánek?

Pravidelná prohlídka

Hlavním způsobem, jak můžete chránit oči, je nechat je pravidelně kontrolovat. Pravidelné oční testy pomohou optikům a lékařům všimnout si, pokud je se zrakem něco špatně. Oční test může odhalit příznaky onemocnění, jako je glaukom a katarakta. Zajímavé je, že mohou také detekovat obecné zdravotní problémy, jako je hypertenze a cukrovka. Oční test také určí, zda potřebujete brýle a k čemu je potřebujete. Optiky je doporučována pravidelná kontrola jednou za dva roky, v případě obtíží častěji.

Doporučený článek:  Malý hrášek v sobě skrývá poklad pro zdraví. Tělo zbaví infekce i nadbytečných kil

Noste sluneční brýle

Silné sluneční světlo může způsobit poškození očí a může zvýšit riziko šedého zákalu. Je důležité, abyste nosili sluneční brýle, které chrání vaše oči před UV paprsky. Pokud nosíte dioptrické brýle, měli byste se ujistit, že máte sluneční brýle na předpis, které jsou vhodné právě pro vaše oči.

Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek spánku

Dostatek spánku je životně důležitý nejen pro naše celkové zdraví a pohodu, ale má také vliv na naše oči. Během spánku jsou oči neustále zvlhčované, díky čemuž se odplaví veškeré nečistoty a prach, které se v nich během dne usadily. Nedostatek spánku může vést k tomu, že oči zčervenají, otečou a vyschnou. Mohou se také stát citlivějšími na světlo.

Doporučený článek:  Silný vítr dokáže s člověkem pořádně zamávat. Zvyšuje riziko infarktu i sebevraždy

Přestaňte kouřit

Stejně jako u jiných zdravotních stavů může mít na oči negativní vliv také kouření. Kouření může zvýšit riziko s věkem související makulární degenerace (AMD) a šedého zákalu. Ve skutečnosti je čtyřikrát pravděpodobnější, že se u vás rozvine AMD, pokud kouříte, ve srovnání s někým, kdo nikdy nekouřil.

Dobře jezte

Jíst vyváženou stravu je důležité pro naše celkové zdraví a pohodu, ale může také prospět našemu zraku. Existuje hned několik potravin, které mohou pomoci snížit riziko AMD a šedého zákalu. Jde například o:

  • špenát,
  • kapustu,
  • vitamin C – klíčky, jahody, pomeranče, zelené papriky,
  • zinek – ústřice a krabi,
  • omega-3 – losos, sardinky a sleď,
  • vitamín A – mrkev, dýně a sladké brambory.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320626, https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/10738-eye-exam-what-to-expect, https://www.allaboutvision.com/sunglasses/sun-damage/, https://www.medicalartseye.com/about-us/auburn-eye-doctor-blog/92-why-sleep-is-important-for-your-vision, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/agerelated-macular-degeneration-amd, https://www.nhs.uk/conditions/age-related-macular-degeneration-amd/