Zdraví

Bílý povlak na jazyku může signalizovat vážné choroby. Těmito přírodními metodami se jej zbavíte

I přes pravidelné čištění zubů a vyplachování úst se může na vašem jazyku objevit bílý povlak. Může se jednat o následek škodlivých návyků, antibiotické léčby nebo příznak nemoci. Ať už jsou důvody jakékoli, tento stav by neměl být ignorován. Dá se totiž snadno řešit pomocí řady domácích prostředků, které vám pomohou se nepříjemného bílého povlaku zbavit.

Co značí bílý povlak na jazyku?

Zdravý jazyk má růžovou barvu a je pokrytý vlhkou sliznicí. Bílý povlak bývá příznakem závažných onemocnění, jako je cukrovka, anémie, žloutenka, mykóza dutiny ústní, syfilis, onemocnění jater nebo oslabená imunita spojená s užíváním antibiotik. Pokud vás společně s povlakem trápí také pálení jazyka, může se jednat také o signál problémů spojených s trávicí soustavou. Pokud tento stav přetrvává delší dobu, je rozhodně na místě vyhledat lékaře.

Doporučený článek:  Pití piva způsobuje vzácnou chorobu, o které lékaři ještě nedávno neměli ani ponětí

Nemusí však jít jen o vážné zdravotní potíže. Velmi často je na vině kouření, konzumace velkého množství kávy a silného čaje, alkoholu a potravin bohatých na jednoduché sacharidy. V takových případech se můžete s povlakem úspěšně vypořádat pomocí domácích prostředků.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomůžou bylinky

Připravte si oreganový nálev, který vás potíží snadno zbaví. Dvě lžičky sušeného koření nasypte do sklenice, zalijte vroucí vodou a počkejte 10 minut. Poté tento nálev používejte k pravidelnému výplachu úst.

Kurkuma vás zachrání

Antibakteriální vlastnosti kurkumy se projeví i v tomto případě. Postačí smíchat lžičku koření s pár kapkami citronové šťávy. Míchejte, dokud nezískáte hustou pastu. Tu pak naneste na kartáček a jemně jím masírujte jazyk.

Doporučený článek:  Droždí posílí imunitu lépe než drahé doplňky stravy. Vyzkoušejte kvasnicový nápoj nebo tradiční pomazánku

Univerzální česnek

Má pověst všestranného ochucovadla a přírodního antibiotika. Přestože je jeho konzumace obvykle spojena s nepříliš příjemným zápachem vycházejícím z úst, snadno vám také pomůže k odstranění plaku z jazyka. Stačí si jen rozkousat jeden stroužek česneku.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/what-your-tongue-can-tell-you-about-your-health/