Krása, Zdraví

Křečové žíly jsou strašák mnoha žen. Při správné prevenci se nemusejí nikdy objevit

Křečové žíly jsou prodloužené a rozšířené žíly, které mají mučivý průběh. Tendenci mají hlavně k tvorbě na nohou. Vědci odhalují několik teorií, které vysvětlují tvorbu křečových žil, jednou z hlavních příčin je však genetika. Každá osoba, která má predispozici ke křečovým žilám, by měla používat preventivní opatření ještě předtím, než se objeví první příznaky.

Příčiny tvorby

Hlavní příčinou křečových žil jsou geneticky podmíněné abnormality žilních chlopní. Například příliš málo z nich nebo poruchy žilní stěny nebo může jít o oslabené stěny a zvýšenou náchylnost ke strečinku. Abnormality chlopně mohou interferovat s normálním průtokem krve. Krev místo aby proudila z povrchového do hlubokého systému a směrem k srdci, v důsledku abnormalit v chlopních vstupuje do povrchového systému retroaktivní, což ji nadměrně natahuje a přetěžuje.

Doporučený článek:  Vsedě, vleže i při tréninku: správné držení těla je důležité v každé situaci

To má za následek rozšířené a prodloužené žíly, a tím pádem křečové žíly na nohou. Kromě genetických existují i ​​vnější faktory, které mohou urychlit tvorbu křečových žil. Patří sem například dlouhodobý stav související například s prací, poranění v minulosti a operace nohou, nadváha a obezita, zvedání velké zátěže a těhotenství. Kromě toho se výskyt křečových žil zvyšuje s věkem. To znamená, že starší lidé jsou nejzranitelnější vůči jejich výskytu.

Zdroj obrázku: Freepik

Léčba a prevence

Při křečových žilách se používá symptomatická léčba, která jen zmírňuje nepříjemné onemocnění, ale nezpůsobuje zmizení křečových žil, které již vznikly. Úlevu může přinést používání přípravků obsahujících diosmin, troxerutin, rutosid nebo extrakt z jírovce koňského. Dodávají se ve formě tablet nebo jako mast na křečové žíly na nohou. V rámci prevence se vyhněte dlouhému stání na nohou, nedávejte si nohu přes nohu, když sedíte, odpočívejte často se zdviženýma nohama i během dne.

Doporučený článek:  Nenáviděný plevel patří k nejcennějším léčivkám. Poznejte známé byliny z nového úhlu

Vyhýbejte se nošení těsného oblečení, vzdejte se nošení bot na vysokém podpatku, začněte nosit kompresní podkolenky, nenoste ponožky a podkolenky se silnými gumami. Žilám můžete uškodit i dlouhými a horkými koupelemi, intenzivním opalováním, nadbytečnými kilogramy. Určitě byste se měli pravidelně pohybovat, nejlepší je nějaká sportovní činnost, která vás baví, a vyhýbejte se alkoholu.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/varicose-veins/, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17603-varicose--spider-veins, https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.118.035584, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279247/, https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99e%C4%8Dov%C3%A9_%C5%BE%C3%ADly, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643