Zdraví

Ginkgo biloba zpomaluje stárnutí organismu

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je dlouhověký strom, který je populární nejen v zahradách a parcích pro svůj krásný a majestátní vzhled, ale především pro své široké použití v lidovém léčitelství. Jeho předností je dlouhověkost, je známý exemplář starší 4700 let, který se nachází v Číně, a krásu a omlazení nabízí i skrze svoje účinky. Kromě toho působí na nervovou soustavu a podporu mozku, ale také erektilní dysfunkci. Jaké jsou další benefity tohoto jedinečného stromu?

Z Číny do celého světa

Ginkgo biloba je strom, který pochází z oblasti Číny. Mylně se někdy uvádí jako japonské ginkgo, to pramení zřejmě z toho, že je v Japonsku velmi populární a vysazuje se do městské zeleně i do zahrad. Vědci se domnívají, že rostl už v období druhohor asi před 200 miliony lety. V dnešní době je rozšířený po celém světě a existuje více než 200 různých odrůd a kultivarů. Strom má majestátní vzhled s kuželovitou korunou, charakteristické jsou ploché, sytě zelené nebo načervenalé listy s dvěma laloky. Strom dorůstá do výšky až 40 metrů. Pro farmaceutické a kosmetické účely mají využití listy.

Doporučený článek:  Zdravé tuky jsou nezbytné pro správné fungování organismu
Zdroj obrázku: Freepik

Poklady skryté v listech

Podle vědců skrývá ginkgo biloba neskutečný potenciál, protože obsahuje až 60 různých účinných látek včetně vitamínů C a E, selenu, flavonoidů, hydrokyselin, biflavoinů, steroidů nebo terpenových laktonů. Všechny tyto látky pozitivně působí na lidské zdraví a fungují jako antioxidanty. Ginkgo biloba se doporučuje lidem s kardiovaskulárními potížemi, protože napomáhá regulovat krevní oběh, zlepšuje fungování mozku a zabraňuje odumírání buněk a tkání.

Pro lepší paměť i zvýšení sexuální výkonnosti

Rostlinné výtažky napomáhají zlepšit koncentraci a krátkodobou paměť, ginkgo se proto doporučuje studentům, ale také pacientům po mrtvici nebo pro seniory. Vědci se domnívají, že léčivé látky mohou pomoci zlepšit paměť i zcela zdravým lidem. Obsažené flavonoidy s protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi chrání před volnými radikály, ale spolu s ostatními léčivými látkami také omlazují pleť a redukují celulitidu. Ginkgo biloba se doporučuje pro zlepšení libida i jako lék při erektilní dysfunkci, ženám naopak pro podporu plodnosti a zmírnění projevů menstruace i menopauzy.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/ginkgo-tree, https://www.kew.org/read-and-watch/ginkgo-biloba-maidenhair-tree-kew-gardens, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3679686/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27414695/