Zdraví

Alergie na vejce se může projevit v jakémkoli věku

V dětství jste možná poznali, co je to mít alergii na obyčejná slepičí vejce. Alergie sice mohou vzniknout také v dospělosti, ale pokud si jimi projdete už jako malí, je velmi pravděpodobné, že do dospělosti si je nepřenesete. Jak ale poznáte alergii na vejce, které jsou oblíbenou potravinou nejen u malých dětí?

Co může způsobit alergie na vejce?

Alergie na slepičí vejce patří mezi nejčastější potravinové alergie u dětí. Většina z ní ale vyroste. Je ovšem potřeba myslet na to, že i v dospělosti se tato alergie může objevit, a to dokonce v mnohem větší síle. Alergie se pak rozvine, když se imunitní systém začne bránit proti látkám, které obsahuje právě vejce. Po konzumaci tělo látky identifikuje jako škodlivé a projeví se to reakcí na ně. Může se vyskytnout hned několik příznaků.

Doporučený článek:  Při hypertenzi hraje jídelníček klíčovou roli

Hlavním viníkem je ovalbumin, který je obsažen hlavně v bílkách. V žloutku pak najdete další látky, které mohou způsobit problémy, pokud je tělo nepřijme. První příznaky se mohou objevit do několika minut, ale v lehčích případech se může jednat i o několik hodin. Příznaky mohou být pouze mírné, ale také velmi závažné. Život ohrožující reakce je sice výjimečná, ale stává se to.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou první příznaky alergie?

Reakce na vejce se budou samozřejmě lišit, ale mezi nejčastější patří vyrážka nebo kopřivka, která se objeví po celém těle. Můžete také cítit křeče v žaludku, nevolnost nebo se objeví zvracení. Záněty ústní dutiny nebo kašel jsou také příznaky alergie. Jestli se obáváte, že vaše dítě má alergii na vejce, můžete to nechat vyloučit nebo potvrdit lékařem.

Doporučený článek:  Imunitu posílí správný jídelníček a pravidelné otužování

Krevní testy mohou odhalit nejen alergii na vejce, ale také ostatní alergie, o kterých jste možná ani neměli tušení. Vejce jsou bohužel součástí spousty produktů, které lze v obchodech sehnat. Proto je důležité číst etikety a dbát na správné stravování především venku. Připravované jídlo nesmí obsahovat žádné stopy vajec.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/egg-allergy/symptoms-causes/syc-20372115, https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/egg, https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/ovalbumin, https://www.chop.edu/conditions-diseases/egg-allergies, https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/allergy-tests/about/pac-20392895