Nezařazené

Z koupeného vejce se doma kuře nevylíhne

I když se tato otázka zdá být naivní, mnozí lidé si ji stále pokládají. Najdou se takoví, kteří se bojí, že ze zakoupených vajíček se každou chvíli vylíhnou malá kuřátka. V dnešním článku si řekneme, jak to vlastně je. Abyste si mohli připravit oblíbená míchaná vejce beze strachu.

Vznik vajíčka

Vajíčka vznikají v levém vaječníku slepice, které během cestování v následujících částech vejcovodu získávají bílkoviny, albumin a následně skořápku. Jen málo lidí ví, že vaječný bílek v případě kuřat a dalších ptáků je jen obal podobně jako skořápka. Tato tekutina v podobě bílku chrání před nárazy a absorbuje je. To, co je z hlediska biologie nejdůležitější, je žloutek.

Právě ve žloutku, konkrétně řečeno v cytoplazmatickém disku, se vyvíjejí kuřecí embrya. Žloutek jako takový je možnou potravou pro rostoucí embryo. Ale objeví se teprve tehdy, když dojde k oplodnění. Slepičí vejce se tvoří ve vejcovodu asi 24 hodin. Během této doby může kohout vajíčko oplodnit. Pokud se jeho spermie dostanou dovnitř, může se vytvořit zmíněný cytoplazmatický disk.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zjistit, zda je vajíčko oplodněno

Pokud vajíčko není oplodněno, není možné, aby v něm vznikl život. Vejce, která kupujeme v supermarketech, obchodech nebo na trzích, jsou právě taková neoplodněná vajíčka. To znamená, že z těchto se mládě jen tak nevylíhne. Fotografie vajíčka s částečně, nebo dokonce zcela vyvinutými embryi však stále kolují internetem. Dávejte si však pozor, čemu na síti věříte a čemu ne.

Častokrát se stane, že něco na obrázku je odprezentováno jinak, než je tomu ve skutečnosti. Konkrétně v situaci s fotografiemi malých kuřátek ve vajíčku může jít o nedorozumění nebo schválně šířené nesmyslnosti. Mnohdy jde o fotografie pokrmu zvaného balut, pocházejícího z daleké Asie. Jedná se o vařené vejce, ve kterém je již plně vylíhnutý pták. Takže to, že vajíčka jsou oplodněna schválně, není náhoda. Toto jídlo je velkou pochoutkou na Filipínách, ve Vietnamu, v Laosu a v Kambodži.

Zdroj: https://www.sciencefocus.com/science/is-it-possible-to-hatch-a-chick-from-a-supermarket-egg/