Nezařazené

Vylít vodu z vařených brambor je nehorázné plýtvání. Pokojové rostliny si na ní pochutnají

Brambory se dovaří a co s vodou v hrnci? Většina lidí vylije bramborovou vodu do dřezu. Škoda, protože ji lze využít mnohem efektivněji. Voda z brambor totiž funguje výtečně jako ekologické hnojivo u pokojových rostlin, ušetří se jejím zužitkováním finanční prostředky, k tomu se napomůže životnímu prostředí. Bramborová voda je zdrojem mnoha blahodárných látek, díky kterým rostliny získají energii a potřebné živiny.

Bez umělých hnojiv a chemikálií

Kupovat drahé chemické přípravky a umělá hnojiva? Potřebné živiny a minerály pokojovkám je možné doplnit pomocí obyčejné vody z vařených brambor. Co obsahuje, že se ji vyplatí používat namísto umělých hnojiv? Je zásobárnou látek, které obsahují samotné hlízy, jedná se tedy o hořčík, fosfor, škrob, vlákninu, vápník a vitamíny A, E, K a skupiny B. Všechny tyto ingredience působí na růst a rozvoj hrnkových rostlin, které by bylo jinak třeba zahnojovat pomocí kupovaných prostředků.

Doporučený článek:  Kočičí jídelníček není žádná alchymie. Na prvním místě maso, mléko raději vůbec
Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní a vysoce efektivní hnojivo

Ušetřit a k tomu pomoci přírodě pomocí životního stylu zero waste? Přesně, rovněž vodu z vařených brambor lze zužitkovat, protože obsahuje minerály, které jsou pro rostliny vzpruhou. Fosfor pomáhá rozvíjet kořenový systém, draslík posiluje listy a podporuje kvetení, další látky posilují rostliny před škůdci a chrání je před možnými chorobami. Nadto vysoké procento škrobu zlepšuje kvalitu půdy. Bramborová voda je tak skvělou alternativou prodávaných hnojiv na pokojové rostliny. Jak ji používat?

Doporučený článek:  Někteří působí na komáry jako magnet. Roli hraje teplota i krevní skupina

Hnojení pokojovek bramborovou vodou

Zejména je nutné ještě jednou zdůraznit, že se musí jednat o nesolenou vodu z brambor, sůl by mohla rostlinám uškodit. Pro některé druhy rostlin se pak hnojení bramborovou vodou nehodí, jedná se zejména o vřesovce, orchideje a kapradiny. Používá se voda zchladlá na pokojovou teplotu, poté se používá namísto zálivky a přidává se také do misky pod květináč. Vhodné je zahnojovat bramborovou vodou kompost, při postřiku venkovních rostlin bramborovou vodou dojde k ochraně před mšicemi.

Zdroj: https://www.webgardner.com/composting/how-to-make-potato-water-for-plants/