Nezařazené

Někteří působí na komáry jako magnet. Roli hraje teplota i krevní skupina

Kdo by nemiloval čas strávený venku na zahradě, na výletech nebo u vody. Komáři nám mohou znepříjemnit život nejen venku, ale také doma. Někteří jedinci se jim přitom líbí více než jiní. Toho jste si už jistě všimli. Vědci našli hned několik faktorů, podle kterých můžete (alespoň trochu) ovlivnit, jestli budete oblíbenou potravou pro komáry, nebo ne.

Oxid uhličitý a tělesný pach

Komáry přitahuje oxid uhličitý, který vydechujeme. Lidé, kteří ho vydechují více, jsou pro komáry přitažlivější. Nejčastěji se jedná o sportovce, aktivní lidi, jedince s nadváhou nebo těhotné ženy. To je také důvod, proč se komáři nejčastěji pohybují kolem našeho obličeje.

Doporučený článek:  Jaké jsou výhody vaječné masky? Vyzkoušejte a poznejte je!

Komáry přitahují také určité sloučeniny, které vylučujeme pokožkou. Vůně potu je pro ně lákavá. Lidé, kteří mají v potu více kyseliny mléčné a amoniaku, mají na kůži určité bakterie nebo mají specifické geny, jsou pro ně mnohem lákavější než jiní lidé. Proto bude dobré, když se před odchodem z domu vykoupete.

Zdroj obrázku: Pixabay

Krevní skupina a tělesná teplota

Krevní skupina je dalším faktorem, který ovlivňuje přitažlivost pro komáry. Krevní skupina 0 patří u nich mezi nejoblíbenější. Další je krevní skupina B a jako poslední se umístila krevní skupina A. Jestli patříte do třetí kategorie, komáři se vám budou pravděpodobně vyhýbat.

Doporučený článek:  Jak pro nás může být přínosná veganská nebo vegetariánská strava?

Lidé s vyšší tělesnou teplotou, jako sportovci, aktivní turisté nebo těhotné ženy, mají velkou šanci na kousanec od komára. Jestli rádi cvičíte venku, měli byste na to myslet.

Barva oblečení a alkohol

Podle vědců byste měli nosit zelenou, fialovou, modrou nebo bílou. V oblečení červené, oranžové, černé nebo azurové barvy budete mnohem lákavější. Odstín lidské kůže má červenooranžovou barvu, a proto komáry přirozeně láká.

Při pití alkoholu, zejména piva, se stáváte mnohem atraktivnější pro komáry. Alkohol obsahuje etanol, který je pro hmyz velmi lákavý. Při konzumaci (i v malém množství) jim dáváte signál, že si na vás mohou pochutnat.

Zdroj: https://www.scientificamerican.com/article/some-people-really-are-mosquito-magnets-and-theyre-stuck-that-way/, https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-mosquitoes-detect-people, https://www.the-scientist.com/news-opinion/researchers-discover-what-attracts-mosquitos-to-humans-70004, https://www.healthline.com/health/mosquito-blood-type, https://www.healthline.com/health/can-mosquitoes-bite-through-clothing