Životní styl

Odvrácená stránka digitální doby: přehlcení technologiemi je nejkratší cestou do ordinace psychiatra

Rok od roku trávíme stále více času hledáním vědomostí a zábavy na internetu. Vedlejším účinkem je však roztříštění pozornosti a následně nadměrný stres a s ním související onemocnění. Více lidí přichází do psychiatrických ordinací se žádostí o předepsání léků, které podpoří mozek a zlepší náladu. Toto je však slepá ulička. Volker Busch v knize Volná hlava radí, jak se starat o své duševní zdraví bez použití léků.

Nervózní společnost

Hned na začátku knihy stojí otázka „Jak prožíváte svůj den?“. Takto se ptá autor velmi často klientů, kteří za ním přicházejí s problémy v profesionálním nebo osobním životě. Díky jejich odpovědi mu pomohou získat představu o tom, co by mohlo být jádrem jejich problémů. Tyto odpovědi sbírá již velmi dlouho a tak se mu podařilo vyplnit seznam stovkami položek.

Doporučený článek:  Nejčastější důvody, kvůli kterým se hubnutí nedaří

První místa v žebříčku obsadily problémy jako stres, časový tlak, shon, multitasking, poruchy koncentrace, přerušení práce, rozptýlení, zhoršení paměti, nervozita, netrpělivost, vyčerpání, starosti a seznam ještě pokračuje. V únoru 2021 německý fond zdravotního pojištění zveřejnil průzkum, ve kterém se ukázalo, že téměř 76 procent lidí bylo k dispozici online téměř po celou dobu dne a u mladších lidí toto procento přesáhlo až 92 procent.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvýšení počtu onemocnění

I když nedošlo ke zvýšení nemocnosti na pozadí biologických poruch metabolismu mozku, které vedou k depresi, mánii nebo psychózám, na druhé straně se zvýšil počet onemocnění způsobených špatným životním stylem nebo nedostatečnou péčí o sebe, jako je oslabená koncentrace, poruchy spánku, stavy vyčerpání a depresivní reakce.

Doporučený článek:  Teplá koupel příjemně ukolébá ke spánku. Ideální čas je jen jeden

Autor tvrdí, že cílem, který stojí za to sledovat, není optimalizovat práci mozku prostředky, které zvyšují efektivitu, ale formovat přesné vnímání, prohlubovat myšlení a dosáhnout duchovního klidu jinými způsoby, aby se bez přerušení mohly zpracovat celodenní prožitky. V digitálním věku náš mozek nepotřebuje ještě chemickou nebo technologickou aktualizaci, ale přirozenou podporu z naší strany.

Zdroj: https://www.lavita-magazin.de/kopf-frei-volker-busch