Zdraví, Životní styl

Na kávu zapomeňte. Po ránu nakopne organismus jiný nápoj mnohem lépe

Začínat den s kávou nebo čajem je pro někoho naprosto přirozené a své ráno by si bez šálku oblíbeného nápoje neuměl představit. Tento zvyk však pro nás nemusí být zrovna tím nejzdravějším. Zkuste svůj den zahájit raději velkou sklenicí vody s citronem. Přidání citronu do vody poskytuje tělu řadu výhod.

Zabraňuje tvorbě kamenů v ledvinách

Pití vody s citronem snižuje riziko ledvinových kamenů neboli minerálních usazenin, které se mohou hromadit v ledvinách, což vede k jejich dysfunkci. Ledvinové kameny se nejčastěji tvoří ze sloučenin vápníku, oxalátů, fosfátových sloučenin a sloučenin kyseliny močové. Oxalátově-vápenaté kameny, sestávající ze sloučenin oxalátu a vápníku, se vyskytují asi v 80 procentech případů.

Citrony jsou bohaté na antioxidanty – sloučeniny, které neutralizují působení kyslíkových volných radikálů. Volné radikály poškozují pokožku – urychlují proces stárnutí a jsou zodpovědné za tvorbu vrásek. Kromě toho je vitamin C složkou potřebnou pro syntézu kolagenu, běžně nazývaného také protein mládí. Jednou z jeho vlastností je udržení správné hydratace a elasticity pokožky.

Zdroj obrázku: Freepik

Citronová voda a hubnutí

Odborníci na výživu zdůrazňují, že správná hydratace je důležitá pro udržení zdravé tělesné hmotnosti. Není pochyb ani o tom, že sklenice vody s citronem je určitě lepší volbou pro lidi, kterým záleží na štíhlé linii, než ovocné šťávy nebo sycené nápoje. V jedné studii vědci zjistili, že lidé, kteří pili vodu před jídlem, jedli méně než ti, kteří před jídlem nepili.

Citronová voda obsahuje stopové množství několika minerálů, které mohou být prospěšné pro udržení krevního tlaku pod kontrolou. Vápník i draslík mohou snížit tlak. Citron je výborným zdrojem vitamínu C. Potřeba tohoto vitamínu závisí na věku, pohlaví a fyziologickém stavu. Stojí za to pečovat o jeho správnou hladinu v těle. Podporuje imunitní systém, má uklidňující účinek a zkracuje trvání onemocnění horních cest dýchacích, zejména nachlazení.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003767/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6209729/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6356561/, https://www.curel.com/en-us/skin-health/skin-science/free-radical-damage-prevention/, https://www.vinmec.com/en/news/health-news/nutrition/lemons-are-rich-in-nutrients-and-antioxidants/, https://www.consumerlab.com/answers/can-lemon-juice-or-lemonade-reduce-my-chances-of-getting-kidney-stones/stones-lemon/, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/benefits-of-lemon-water