Domov, Rady a tipy

Místo do sběru nosí zkušení zahradníci noviny na záhony. Na šest týdnů pak mají klid

Jak zabránit prorůstání plevele okrasnými záhony? Jednou z metod, jak nedovolit býlí, aby se dostalo k okrasným stromkům nebo rostlinám, je mulčování. Jedná se o snadný a efektivní způsob pro zeleninové záhony i místa s dekorativními květinami. Běžně se používá jehličí, kůra, ale využití najdou i obyčejné noviny, které lidé sbírají do sběru. Jak mulčovat za pomoci novinového papíru, aby se rostlinám dařilo?

Plevel musí pryč

Plít se nechce asi nikomu. Kleknout do záhonu a celý dlouhý den vybírat plevelné rostliny je úmorná práce, bolí při ní záda a ruce jsou špinavé od hlíny. Plevel ale musí rozhodně pryč, protože jinak bere vodu i živiny pěstovaným rostlinám, při vyšším vzrůstu pak soutěží spolu s ostatními výhonky o sluneční paprsky. Býlí se k tomu nekontrolovaně šíří a během chvilky může být zahrada k nepoznání. Kromě plení je řešením mulčování, které usnadní následné vytrhávání nežádoucích rostlin.

Doporučený článek:  V zimě pleť trpí. Jen pár minut denně ale zajistí, že bude stále zářit
Zdroj obrázku: Freepik

Mulčování omezuje přísun světla

Základním principem mulčování je omezit přístup slunečního světla rostlinám, které mohou ohrožovat vysazené sazenice nebo pěstované rostliny. V některých případech se mulčuje ještě z důvodu zachování vlhkosti půdy nebo jako ochrana před mrazem. Pro mulčování se používají různé přírodní materiály, kůra, dřevní štěpka, kameny, ale je možné použít také obyčejné noviny, kterých se najde v každé domácnosti velké množství.

Metoda pomocí novin

Oproti kupované kůře je mulčování novinami velmi levná, k tomu ekologická metoda. Zužitkují se noviny, které by skončily v popelnici, nebo v lepším případě ve sběru. Doporučuje se použít černobílé noviny bez barevných potisků, protože takový papír může být lakovaný. Novinový papír je tenký, proto kolem rostlin rozprostřete tři nebo čtyři vrstvy, více není potřeba, protože při vyšší vrstvě by se držela příliš vlhkost a kořeny by hnily. Papír se následně lehce navlhčí vodou. Noviny se mohou na závěr přikrýt vrstvičkou zeminy nebo posekanou trávou. Noviny vydrží asi 6 týdnů, poté je nutné celý proces opakovat.

Zdroj: https://www.bbg.org/news/using_newspaper_as_mulch