Plíseň je velkým problémem v bytech i domech. Během zimy jde o velmi častou potíž, protože méně větráme. Objevit se může hlavně v koupelně nebo kuchyni, kde je vyšší vlhkost a nemáme tolik možností na důkladné větrání. Než sáhnete po chemických přípravcích, vyzkoušejte domácí prostředky na odstranění plísní ze zdi. Podívejme se na návod, jak na to.
Peroxid vodíku a ocet pomůžou v boji proti plísním
Peroxid vodíku bojuje proti bakteriím a houbám, a proto je velmi efektivní proti plísním na stěnách. Jeho aplikace je velmi jednoduchá. Budete potřebovat jen tento přípravek v lahvi s rozprašovačem. Nastříkejte povrch pokrytý plísní a nechte půl hodiny působit. Po této době seškrábejte plíseň nožem ze zdi a otřete místo vlhkým hadříkem.
Ocet je multifunkčním pomocníkem v domácnosti. Použít ho můžete také na plísně. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1 : 2 a nalijte do rozprašovače. Směs rovnoměrně naneste na postižený povrch a nechte 15 minut působit. Nezapomeňte otevřít okna, protože vůně octa bude velmi intenzivní. Po uplynutí této doby otřete stěny vlhkým hadříkem.
Jedlá soda i mořská sůl mohou být záchranou
Soda je univerzální prostředek, který můžete použít na čištění povrchů ve své domácnosti včetně skvrn od plísně. Jedlá soda navíc efektivně odstraní i nepříjemný zápach, který můžete v domě či bytě s plísní cítit. Smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 1 : 2 a vznikne pasta, kterou nanesete na postižené místo. Nechte 30 minut působit a odstraňte vlhkým hadříkem.
Mořská sůl je známá protiplísňovými vlastnostmi, a proto ji můžete s klidným srdcem použít i na plíseň na zdi. Sůl dezinfikuje povrch a absorbuje vlhkost, což je její velkou výhodou. Přidejte pět lžic soli do kbelíku s vodou a důkladně promíchejte. Pomocí hadříku rozetřete směs po plesnivé stěně a nechte pár minut působit. Poté můžete osušit hadříkem do sucha a máte hotovo.
Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27379221/black-mold-removal/