Rady a tipy, Stravování

Levandule příjemně uvolní po náročném dni. Skvělá je v čaji, limonádě i relaxační koupeli

Levandulový nálev má jedinečnou chuť, barvu a vůni. To ale není všechno. Pyšní se také neuvěřitelně uklidňujícími vlastnostmi, které rádi využijeme po náročném dni v práci nebo doma u dětí. Levandule má mnoho zdravotních benefitů a díky tomuto nápoji si můžeme jednoduše užít mnoho z nich u sebe doma. Kdo by měl levandulový nápoj pít a proč?

Recept na levandulový nálev

Levandule má uklidňující a antistresové účinky. Nápoj z rostliny si připravíte doma jednoduše. Postačí vám k tomu půl lžičky sušených levandulových květů, které zalijete horkou vodou a necháte pár minut louhovat. Nápoj můžete pít studený i teplý. Přidat do něj můžete pár kapek citronové šťávy nebo medu, abyste ještě vylepšili jeho chuť a udělali si ho sladší nebo kyselejší podle své chuti.

Doporučený článek:  "Za pár minut bude nakojený. Je lepší dát mu prso, než vás obtěžovat jeho křikem," argumentovala jsem v restauraci

Dokonalý nápoj v horkém létě

V horkých dnech během léta můžete do nápoje přidat také kostky ledu. Anebo si můžete připravit levandulovou limonádu. Studený nálev přidejte do vody s citronem a mátou. Přisypte třtinový cukr a důkladně promíchejte. Když do nápoje přidáte i pár čerstvých fialových květů této jedinečné rostliny, bude skvěle chutnat i vypadat.

Zdroj obrázku: Freepik

Levandulový nálev do koupele

Levandulový nálev ale nemusíte jen pít. Levandule má velmi pozitivní účinky na aknózní, mastnou a problematickou pleť. Vychlazený nálev můžete použít jako přírodní tonikum na zklidnění podráždění. Stejně dobře ho můžete použít na vlasy jako masku pro mastné vlasy nebo do koupele. Koupel bude neuvěřitelně uklidňující a bude se vám potom mnohem lépe usínat.

Doporučený článek:  Maggi dieta dokáže zázraky i bez hladovění. Zhubnout lze až 25 kilo za jediný měsíc

Kdo by tento nápoj neměl pít?

Levandulový nálev je velmi zdravý, ale není vhodný pro každého. Neměli by ho pít lidé se zánětem žaludku nebo jater. Lékaři ho nedoporučují ani v prvním trimestru těhotenství a během kojení. Levandule, stejně jako každá jiná surovina, může vyvolat alergii. Nestává se to často, ale někteří lidé jsou na levanduli citliví.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/lavender-tea-benefits