Domov, Stravování

Citrusové slupky je chyba vyhodit. Vylepší moučník, nahradí nezdravé sladkosti a osvěží domov

Citrusy jsou velmi oblíbenou potravinou, zvláště pomeranče se u nás těší velké oblibě. Citrony jsou zase vhodné do čaje, ale také můžeme využít i jejich slupky. Hodí se nejen do kuchyně, pomohou také s úklidem domácnosti nebo při jiných činnostech. Rozhodně se vyplatí nechávat si citrusové slupky, které můžeme použít místo chemických prostředků, které jsou drahé a škodí životnímu prostředí.

Proč používat citrusové slupky?

Z citronu si můžete vyrobit například aromatické koření, které budete mít vždy při ruce a navíc vás bude stát jen několik korun. Jestli máte rádi asijskou kuchyni, citron by v ní neměl chybět. Citronový pepř je celkem běžným kořením, které se přidává do jídla. Místo nákupu sáčku s tímto kořením si ho můžete vyrobit sami. Nastrouhejte kůru z několika citronů, dejte ji na plech a přidejte pepř a nové koření. Sušte v troubě na 100 stupňů celé dvě hodiny.

Citron pomůže také při pečení různých sladkých dobrot. Pokud máte rádi sladké, ale bojíte se cukru, můžete citron použít právě k pečení. Oloupejte citrony nebo pomeranče, odstraňte z nich bílou část a nakrájejte na malé kousky. Vařte je v hrnci asi 15 minut, poté je sceďte a nechte vychladnout. Smíchejte 100 g cukru a 100 ml vody v hrnci a vařte, dokud nevznikne sirup. Do něj vhoďte slupky a duste půl hodiny. Kůru pak vyndejte, vysušte a obalte v práškovém cukru. A dobrotu máte hotovou.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyrobit si můžete džem nebo přírodní osvěžovač vzduchu

Z citronu si můžete jednoduše vyrobit také džem. Vhodné budou spíše pomeranče, ale záleží na vaší chuti. Džem si můžete přidat do čaje nebo ho použít na lívance nebo palačinky. Oloupejte ovoce, nakrájejte ho na menší kousky, kůru nastrouhejte a dejte do hrnce s ovocem. Zahřejte, přidejte vodu a po několika minutách vaření také cukr. Voda by se měla odpařit a hotový džem pak dejte do sklenic. Podávejte hned, jakmile vychladne.

Citronové slupky jsou specifické svou vůní. Můžete je využít k tomu, že si vyrobíte osvěžovač vzduchu. Sušené slupky můžete nasypat do plátěných pytlíků a zavěsit nejen do skříně, ale různě po bytě. Čerstvé slupky musíme velmi často měnit, a proto se hodí spíše jako osvěžení do lednice nebo mikrovlnné trouby.

Zdroj: https://www.ecowatch.com/creative-ways-to-use-citrus-peels-2654634620.html