Vyšší teplota nebo horečka? O horečce se hovoří při zvýšení tělesné teploty nad 38 stupňů Celsia, kdy se tělo přehřívá nejčastěji vlivem infekcí nebo bakteriální nákazy. Pacienti mívají pocit, že při zvýšené teplotě je nutné zasáhnout vždy pomocí léků nebo metod pro její snížení. Není tomu tak vždy, v některých případech je pro tělo prospěšná. Od kterých hodnot je však namístě zasáhnout a jakým způsobem postupovat?
Vždy špatná? Ne tak docela!
Zvýšená teplota nemusí být vždy nepřítelem, proto není třeba hned po výkyvu teploměru nad normu sahat po nesteroidních protizánětlivých nebo antipyretických lécích. Naopak, tyto druhy medikamentů patří mezi celosvětově nejpoužívanější a nejvíce předepisované lékaři, dochází k jejich nadužívání. Přitom zvýšená teplota nebo horečka jsou přirozenými obrannými mechanismy těla, které se snaží tímto způsobem aktivovat obranyschopnost a přirozenými silami zlikvidovat zánět nebo infekci.
Vyšší teplota likviduje bakterie
Zvýšená teplota funguje jako regulátor a podporuje aktivaci buněk imunitního systému, nadto dochází k omezení přístupu k železu ze strany bakterií, které se nemohou dále dělit. Z toho důvodu se doporučuje uměle nesnižovat teploty v rozmezí 38,5 a 39 stupňů Celsia, ale dodržovat klidový režim a zvýšit pitný režim. Jak reagovat na různé stupně zvýšené teploty? Při naměření:
- 37–37,9 stupňů Celsia není třeba teplotu snižovat vůbec;
- 38–38,5 stupňů Celsia ještě není nutné teplotu snižovat, ale je dobré ji každou hodinu měřit a zvýšit pitný režim;
- 38,6–39,5 stupňů Celsia dochází k nepříjemným pocitům a je vhodné teplotu snížit použitím antipyretik na 38 stupňů, zejména u dětí;
- 39,6–41 stupňů Celsia se jedná o vysokou horečku, při které se teplota snižovat musí pomocí vhodných léků, a při teplotě nad 41 stupňů Celsia je vhodné volat lékaře.
Jak snížit horečku
Nejjednodušší metoda snižování horečky je pomocí volně prodejných léků, kterým se říká antipyretika. Jedná se o medikamenty obsahující látku zvanou paracetamol. Dále se používají léky s obsahem ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové. Posledně zmiňovanou látku nesmí užívat děti do 12 let, ve všech případech je nutné si před užitím přečíst příbalovou informaci. Prášky nebo rozpustné sáčky se užívají běžně každé čtyři hodiny, ke snížení teploty dochází v době od 30 do 60 minut po podání. Kromě toho pomohou též studené obklady čela nebo koupele s vodou chladnější o 1–2 stupně, než je teplota těla. Z bylinek se doporučuje odvar z lípy, maliníku nebo černého bezu.
Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/fever-in-adults/