Zajímavosti, Zdraví

Kofein zabíjí. Smrt mladého trenéra je varováním pro všechny, k předávkování dojde snadno

Před nedávnem informovala britská média o smrti Toma Mansfielda, trenéra z Walesu, který se předávkoval kofeinem. Jeho zbytečná smrt je varováním i pro všechny ostatní. Kofein je droga, která může zabíjet. Sám Tom špatně odměřil dávku kofeinu, který užíval před cvičením. Vypil nápoj, který odpovídal asi 200 šálkům espressa, a jeho tělo zareagovalo okamžitě po vypití, zemřel na předávkování kofeinem. Jaká dávka kofeinu tělu už škodí?

Gramy namísto miligramů

Tomovi Mansfieldovi z Colwyn Bay ve Walesu se stala osudným chybějící odměrka. Podle dosavadního vyšetřování totiž 29letý trenér zakoupil 100gramový sáček vysoce koncentrovaného kofeinového přípravku, který se používá pro zlepšení fyzických sil a kondice, často také pro zhubnutí. Během přípravy však udělal fatální chybu, u výrobku totiž chyběla speciální odměrka, muž si vypomohl kuchyňskou váhou. Ta namísto miligramů měřila pouze v gramech.

Doporučený článek:  Ginkgo biloba zpomaluje stárnutí organismu

Životu nebezpečný potravinový přípravek

Zatímco doporučená denní dávka kofeinu byla na den vypočtena na rozmezí 60–300 miligramů, Tom vypil roztok s obsahem 200 šálků pravého espressa. Po vypití u Toma došlo k zrychlení tepu, potížím se srdcem a z úst mu vycházela pěna, následně zemřel. Při pitvě se prokázalo, že hladina kofeinu v jeho krvi byla 392 miligramů na litr krve, přičemž smrtelná je dávka od 78 miligramů. Pro představu po jednom šálku kávy bývá hodnota v krvi mezi 2–‍4 miligramy na 1 litr krve. Odborníci proto bijí na poplach a varují před používáním koncentrovaného práškového kofeinu, protože může vést k předávkování.

Doporučený článek:  Po padesátce se tělo mění, namístě je změna jídelníčku
Zdroj obrázku: Freepik

Několikanásobně koncentrovanější než obyčejná káva

Po několika šálcích kávy může dojít také ke stavům malátnosti nebo potížím s tlakem, případně bolestem u srdce. U potravinových a fitness doplňků je však riziko otravy kofeinem mnohem pravděpodobnější, protože lze těžko změřit správnou dávku. Kofein se nadto nachází nejen v kávě nebo v potravinových doplňcích, ale též v čaji, energetických nápojích, lécích na chřipku, přípravcích na zhubnutí, v kakau a hořké čokoládě nebo ve vybraných sycených nápojích.

Příznaky předávkování kofeinem

Běžná denní dávka kofeinu by neměla odpovídat více než čtyřem vypitým šálkům espressa. Předávkování kofeinem je sice vzácné, ale může mít fatální následky, navíc děti a dospívající jsou na něj citlivější. Mezi vedlejší účinky patří podrážděnost, zvýšení tělesné teploty, dehydratace, bolesti hlavy nebo zrychlené dýchání či průjem. Příznaky nebezpečného předávkování jsou:

  • bolesti na hrudi a u srdce;
  • nepravidelný nebo zrychlený srdeční tep;
  • nevolnost, zvracení;
  • halucinace, ztráta vědomí;
  • křeče a záchvaty.
Zdroj: https://eu.usatoday.com/story/news/world/2022/03/07/uk-man-dies-caffeine-toxicity-200-coffee/9411440002/