Zdraví

Tyhle potraviny udrží nervy na uzdě. Zapomeňte na stres a dejte si něco dobrého!

Každý z nás potřebuje svou dávku hořčíku – aby mu dobře fungoval mozek a také aby zvládl každodenní stres, který na nás číhá nejen v práci, ale také s dětmi a v domácnosti. Tělo potřebuje dostatek vitaminu B a ten se nachází hlavně v masu a sýrech. Dopřát si můžete také celozrnné výrobky, které jsou mnohem zdravější než bílé pečivo.

Na stres budou dobře fungovat například ořechy nebo kvalitní kakao

Jestli jste často ve stresu, možná máte nízkou hladinu hořčíku, který najdete v kakau, ořeších, pohance nebo zelené zelenině. Doplňujte také omega-3 mastné kyseliny, které najdete v kvalitních olejích, mandlích nebo rybách. Dobrou náladu podpoří zinek a selen, které obsahují také ryby. Ty byste měli konzumovat alespoň 3krát týdně.

Doporučený článek:  Proč stojí za to mít sex po 40? Pomůže vašemu vztahu i zdraví

Pokud se cítíte špatně a máte pocit, že nic nestíháte, připravte si vyvážený jídelníček. Ke snídani se dejte celozrnný chléb s avokádem a mandlovými lupínky, přidat můžete kávu a zeleninový salát. Jako svačinu si připravte ovocný koktejl nebo si podle chuti ochuťte kefír. Smoothie si můžete připravit z banánů, jablek a například bílého jogurtu. Vždy ale vybírejte takový, aby měl minimum cukrů.

Zdroj obrázku: Freepik

Na oběd vždy něco lehkého, aby se vám po jídle nechtělo spát

O víkendu si dvacetiminutový spánek můžete dopřát, ale v pracovním nasazení nikoli. Proto si na pracovní oběd připravte něco lehkého, jako jsou zeleninové krémové polévky, drůbeží maso nebo zelenina, kterou můžete doma připravit na grilu nebo na páře. Skvělou volbou budou již zmíněné ryby, které jsou chutné, a pokud si je správně ochutíte, rozhodně ve vašem jídelníčku zůstanou.

Doporučený článek:  Cennější než med: včelí pyl zažene každé nachlazení, výjimečně působí i při anémii

K odpolední svačině si můžete udělat znovu koktejl nebo zdravější pomazánku ze zeleniny. Připravte si také ovocný lehký salát nebo si udělejte sendviče z celozrnného chleba, kvalitní šunky a sýra a nezapomeňte na porci zeleniny. Mezi jídly si můžete dát hrst mandlí nebo jiných ořechů, díky kterým vás přejde chuť na sladké a zároveň doplníte zdravé tuky, které mají vliv i na funkci mozku. Večeře by měla být lehká a jezte asi 2–3 hodiny před spaním. Tělo by mělo stihnout jídlo zpracovat a jíst těšně před uložením do postele není vhodné.

Zdroj: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/diet/top-12-foods-for-brain-and-nervous-system/articleshow/20725412.cms