Zajímavosti

Kávu milují miliony lidí po celém světě. O jednom negativním účinku však ví málokdo

Káva je na světě velmi populární a pravidelně ji konzumují miliony lidí. Málokdo ale ví, že láska ke kávě může mít negativní dopad na zdraví a hmotnost. Vědci z Cornellovy univerzity zjistili, že přibírání na váze je vedlejší účinek konzumace kávy.

Výhody pití kávy

Káva zajistí nejen příliv energie, ale skvěle po ní bude fungovat také mozek. Pravidelné pití kávy má podle některých výzkumů vliv na snížení rizika vývoje degenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, demence nebo Parkinsonova choroba. Pomáhá také při léčbě deprese, kladně působí na játra a snižuje riziko očních onemocnění, jako je zelený zákal.

Doporučený článek:  Jednoduchý test prozradí, jestli tělo netrpí žízní. Voda je alfou a omegou všeho
Zdroj obrázku: Freepik

Negativní účinky pití kávy

Nic není černobílé, a proto existují i nežádoucí účinky tohoto nápoje. Jedním z nich jsou časté návštěvy toalety nebo nespavost v případě, že ji vypijete během druhé poloviny dne. Kofein okamžitě ovlivní práci tlustého střeva, ale také močového měchýře. Bohužel kofein má i další negativní účinky. Jedním z nich, o kterém příliš lidí vůbec neví, je právě přibírání na váze. Podívejte se, proč byste to s kávou neměli přehánět, jestli chcete zhubnout.

Proč se po kávě tloustne?

Milovníci kávy ji zbožňují pro její povzbuzující vlastnosti, ale také pro její nádhernou vůni. Chcete vědět, proč po konzumaci kávy přibíráte? Překvapivě to není kvůli tomuto produktu. Kofein narušuje chuťové buňky a snižuje jejich schopnost rozpoznat sladké. Kvůli tomu se vše, co konzumujeme, zdá méně sladké. Z tohoto důvodu jíme více sladkostí, když pijeme kávu. A to pochopitelně podporuje ukládání tuku a přibírání na váze.

Doporučený článek:  Nejen v lese můžete objevit hnízdo klíšťat. Málokdo ví, co v tu chvíli správně udělat

Vědci z Cornellovy univerzity v New Yorku tuto informaci potvrdili. Provedli výzkum na 107 lidech ve dvou skupinách. Jedné skupině dali kávu s kofeinem a druhé bez kofeinu. Všichni si měli kávu osladit a posoudit její sladkost. Jedinci, kteří pili kávu s kofeinem, uvedli, že byla méně sladká. Nikdo z nich přitom nedokázal přesně říct, jestli pijí kávu s kofeinem, nebo ne. Dokázali zhodnotit jen její sladkost.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coffee-and-weight-gain