Zdraví

Zdravé tuky jsou nezbytné pro správné fungování organismu

Pokud ze strachu z tloustnutí omezujete tuky, může to být chyba, kvůli které naopak naberete několik kilogramů. Budete se pak ptát, jak je to možné, když nejím tuky? Ty jsou nezbytné pro naše tělo i pleť. Je ale nutné se zaměřit na zdravé tuky, které jsou našemu tělu prospěšné a využít z nich co nejvíce.

Vitaminy jsou rozpustné v tucích, včetně A a E

Tuk nemusí být jen vaším nepřítelem. Vitamin A chrání pokožku, snižuje také množství mazu ve všech žlázách. Vitamin E je antioxidant, který vás ochrání před volnými radikály. Můžete ho najít v kvalitních olejích, avokádu nebo ořeších. Dopřejte si také dýňová nebo slunečnicová semínka.

Doporučený článek:  Tvář prozradí, čeho má tělo nadbytek. Neskryje mlsání sladkostí ani popíjení alkoholu
Zdroj obrázku: Pixabay

A jaké tuky jsou nejlepší pro vaši pokožku? Můžete si vybrat hned několik potravin, které stojí za vyzkoušení. Mastné kyseliny z rodiny omega-3 a omega-6 patří mezi vitaminy, které najdete hlavně v mořských rybách, lněném oleji nebo chia semínkách. Zklidní zánět a také ochrání pokožku před podrážděním. Urychlí její regeneraci. Omega-6 kyseliny můžete najít i v pupalkovém oleji, ochrání pleť před dehydratací.

Ryby si dávejte aspoň třikrát týdně, stejně jako avokádo

Pokud chcete být krásná, každý den si dejte lžíci lněného oleje, rybu si můžete dopřát dvakrát týdně. Avokádo je oblíbené hlavně na snídaně, jíst ho můžete i třikrát denně. Každý den si dejte hrst mandlí nebo dýňových semínek.

Doporučený článek:  Nafukovací bazénky jsou nečekaná hrozba. Rozumní rodiče do nich děti už nikdy nepustí
Zdroj obrázku: Freepik

Můžete jimi nahradit sladkosti, na které máte chuť během dne. Semínka se hodí do zeleninových salátů, ale můžete je přidat do přírodního zdravého jogurtu a doplníte tak nejen zdravé tuky, ale také potřebnou vlákninu. Semínka všeho druhu jsou velmi zdravá, takže si můžete dopřát každý den po jedné hrsti. Omezit byste měli nezdravé tuky, které najdete ve smažených jídlech, polotovarech a sladkostech. Tělu nic nedají, jen pocit nasycení. A právě z nich se přibírá nejvíce.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/nuts-and-seeds, https://www.healthline.com/nutrition/flaxseed-oil-benefits, https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-benefits-on-skin-and-hair, https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-Consumer/, https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-e/art-20364144, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/different-fats-nutrition/