Zdraví, Životní styl

Kvalitnímu spánku přispěje dobře zvolená večeře

Proběhlo mnoho rozsáhlých studií o vlivu různých pokrmů na náš spánek. Každý asi ví, že ostrá a silně kořeněná jídla jsou před spaním tabu, existují ale i další zdánlivě neškodné pokrmy, které s kvalitou spánku dokážou nepěkně zacvičit. Po usnutí dochází ke zpomalení všech procesů v těle, to znamená, že i trávení přechází do klidového režimu, a proto bychom se měli vyvarovat mnohým potravinám, které trávicí soustavu zbytečně zatěžují. V důsledku toho dochází k nadměrnému ukládání tuků a nedostatečnému zpracování vitamínů a minerálů. Co vše je „zakázané“ a kterými potravinami naopak tělu prospějeme?

Doporučený článek:  Nebezpečí, kde ho nikdo nečeká. Postel může skrývat víc, než se na první pohled zdá
Zdroj obrázku: Pixabay

Jídla, která mají stopku

Rozhodně bychom se měli vyhnout smaženým a tučným jídlům, která kvůli zpomalenému trávení v­ průběhu odpočinku a spánku napomáhají ke vzniku obezity. To pravé ořechové nejsou ani příliš slaná jídla, kvůli nimž tělo zadržuje vodu a navíc po nich můžete pociťovat silnou žízeň, což vás bude nutit v noci pít a následně častěji navštěvovat toaletu. Samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit sladkosti, které mohou mít na svědomí časté buzení a nedovolí vám ponořit se do hlubokého spánku. Je to způsobeno kolísáním hladiny inzulinu v krvi, kvůli němuž můžete pociťovat před usnutím neklid. Jestliže si před spaním rádi dopřejete šálek zeleného nebo černého čaje, neděláte dobře. Tyto druhy čaje většinou obsahují kofein, což ke klidnému spánku rozhodně nevede.

Doporučený článek:  Bolestivá menstruace se týká více než 80 % žen. Na mozek má překvapivě negativní dopad
Zdroj obrázku: Pixabay

Hlídejte si bílkoviny a sacharidy

Správnou cestou ke sladkému spánku je důsledné dodržování optimální skladby jídelníčku. Ve vaší večeři by měly být v malé míře zastoupeny sacharidy (pečivo, brambory, rýže) a nízkotučné bílkoviny (sójové maso, krůtí maso, kuřecí maso a ryba). Můžete si také dát kvalitní šunku s vysokým obsahem masa nebo luštěniny. Na závěr přidejte porci zeleniny, kterou se doporučuje zakápnout olivovým olejem pro lepší vstřebatelnost vitamínů rozpustných v tucích.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230229/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9225171/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5174139/, https://health.clevelandclinic.org/is-eating-before-bed-bad-for-you