Krása, Zdraví

O krásnou pleť a klidné zažívání se postará bylinka, kterou málokdo dokáže ocenit

Tuto rostlinu můžeme najít skoro na každém rohu. Avšak jen málo lidí v ní vidí něco víc než jen obyčejný žahavý plevel. Přitom se její léčivé vlastnosti a výživové hodnoty oceňují již po staletí. Kopřiva má močopudné vlastnosti, mírní zánět, usnadňuje trávení a zlepšuje stav pokožky a vlasů.

Historie kopřivy

Kopřiva je vytrvalá rostlina, která se běžně vyskytuje téměř po celém světě. Je obzvláště známá obyvatelům Evropy, Severní Ameriky, Severní Afriky a některých částí Asie. Přestože se považuje za plevel, je užitečná pro lidi i zvířata. Je zdrojem potravy pro několik druhů motýlů a je také složkou krmiva pro hospodářská zvířata. Léčivé vlastnosti kopřivy se využívaly již ve starověku. Její latinský název Urtica dioica pochází ze slova uro co znamená „pečení“ nebo „vaření“ a to odkazuje na skutečnost, že kontakt s ní způsobuje nepříjemné pocity.

Kopřiva je pokryta pichlavými chloupky, které při kontaktu s pokožkou působí jako jehly. Každý z nich končí malou hlavičkou, ve které jsou dráždivé látky, včetně kyseliny mravenčí a pryskyřičných kyselin. Když se dotkneme kopřivy, tyto malé hlavičky prasknou, uvolňují dráždivou tekutinu a chloupky se rozbijí jako skleněná ampule, díky čemuž se snadno ponoří do naší pokožky. V důsledku kontaktu s kopřivou se na kůži následně objevují bublinky. Další příznaky jsou pálení, svědění a otok.

Zdroj obrázku: Freepik

Kopřivové živiny

Přesto kopřiva obsahuje mnoho prospěšných látek. Listy a kořen nám poskytují vitamín A, kyselinu askorbovou, vitamín K, vitamíny skupiny B, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík. Kromě toho v kopřivě najdeme kyselinu linolovou, linolenovou, palmitovou, kvercetin nebo lutein. Mnohé z uvedených složek působí jako antioxidanty a chrání před volnými radikály. Poškození způsobené volnými radikály je spojeno s procesem stárnutí kůže, rakovinou a jinými nebezpečnými onemocněními.

Kopřiva obsahuje mnoho sloučenin, které mohou snížit zánět. Použití kopřivového krému nebo konzumace kopřivových výrobků zmírňuje artritidu a bolest s ní spojenou. Výzkumníci také naznačují, že kopřiva může pomoci při léčbě prostaty. Kromě toho u lidí s tímto stavem mohou být extrakty z kopřivy užitečné při léčbě krátkodobých, ale i dlouhodobých problémů s močením.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/herb/stinging-nettle