Zdraví

Kručení v žaludku neznamená vždy hlad. Projevit se tak mohou i nepříjemné komplikace

Víte, že v žaludku vám nemusí kručet pouze z hladu? Střeva tak dávají také najevo, že pracují správně. Možná vám ale kručí v žaludku ze stresu nebo při zdravotních komplikacích. Na co si dávat pozor a jaké příznaky ještě sledovat? Ukážeme si, co může kručení v břiše znamenat a jak to může ovlivnit vaše zdraví.

Proč nám vůbec kručí v břiše?

Nejen kručení, ale také přelévání vody v žaludku je nejenže trapné, hlavně ve společnosti cizích lidí, ale také nepříjemné. Je to signál, který vám tělo dává v případě, že má hlad, ale také to může značit jiné problémy. Věnujte pozornost nejen okolnostem, ale také sledujte, jak vaše tělo reaguje. Kručením vlastně dávají střeva najevo, že pracují. Je to normální zvuk, za který se nemusíte stydět. Probíhající trávicí procesy prostě mohou být hlučnější, než si přejeme.

Naopak pokud vám v břiše nekručí vůbec, může to znamenat velké zdravotní komplikace. Neprůchodnost střev vás může ohrozit na životě. Nejčastější příčinou kručení v břiše je hlad, ale může to znamenat i něco jiného. Můžete mít otravu jídlem, ale také zánět žaludku nebo prasklý peptický vřed. Jestliže vám v břiše kručí i v noci, kdy by měla střeva odpočívat, raději zpozorněte.

Zdroj obrázku: Freepik

Kručení v břiše může souviset se stresem nebo alergiemi

Jestliže jste si dali příliš mnoho potravin, které obsahují laktózu, jako je mléko nebo sýr, může se objevit alergická reakce. Není to pouze viditelné na kůži, ale kručení v břiše může znamenat, že něco není v pořádku. Vysaďte nejen tyto potraviny, ale také jídlo bohaté na cukr, který zdraví škodí. Kručení v žaludku může být způsobené také stresovými situacemi.

V takovém případě bude nejlepší stresu se vyhýbat, ale je zřejmé, že ne pokaždé to jde. Proto dbejte hlavně na zdravý životní styl, pravidelně se hýbejte, pijte dostatek tekutin a také spěte alespoň 8 hodin denně. Tím si zajistíte rovnováhu v těle.

Zdroj: https://now.tufts.edu/2013/10/17/why-does-my-stomach-growl-and-make-noises