Domov, Rady a tipy

Miniaturní mušky dokážou v kuchyni způsobit kalamitu. Vyzrajte na ně jednoduchou pastí

Pohled na tyto mušky v kuchyni není nikdy moc příjemný. Spojuje se hlavně s tím, jak obtížné je zbavit se tohoto otravného hmyzu. Může se zdát, že ovocné mušky jsou neškodné, ale potraviny, na kterých si pochutnávají, bychom už neměli konzumovat. Tyto mušky láká vůně mírně shnilých plodů, které se dostávají do stavu fermentace. Proto si dávejte pozor na zbytky, které necháváte v kuchyni.

Lákadlo pro ovocné mušky

Ovocné mušky se živí kvasinkami, které jsou přítomny v hnijících plodech. Specifická vůně fermentujícího jídla přitahuje tohoto vetřelce v četných rojích. Jídlo, které necháváme jen tak ležet na kuchyňské lince, je pro ně snadno dostupnou kořistí. Proto je důležité hlavně během letních dnů všechno jídlo dobře schovávat, nebo alespoň přikrývat, abychom zabránili v přístupu ovocným muškám.

Pokud se už mušky usadí na vaší potravě, nekonzumujte ji. Tento hmyz je nositelem mnoha choroboplodných zárodků a bakterií. Kromě toho klade vajíčka v blízkosti fermentujících potravin nebo vlhkého prostředí. Mušky se objevují již brzy na jaře a dokážou byt přítomny až do pozdního podzimu. Jejich životní cyklus je krátký, trvá pouhých 40 dní. Množí se však alarmující rychlostí, proto vyhlazovat tyto škůdce může způsobit určité problémy.

Zdroj obrázku: Freepik

Ocet a prostředek na mytí nádobí

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti tomuto hmyzu, ale ne všechny z nich budou také stejně účinné. Z těchto dvou surovin si připravíte jednoduchou past. Je levná a ekologická a všechny ingredience už máte určitě doma. Stačí, když si připravíte prostředek na mytí nádobí a trochu vody. Všechny ingredience smíchejte v poměru 1 : 1 : 2.

Pak už jen stačí, když misku postavíte vedle místa, kde je největší výskyt mušek. Silná vůně octa bude lákat ovocné mušky uvnitř pasti, které se v ní utopí, kromě toho je mycí prostředek znehybní a bude na ně působit jako jed. Ráno vylijte obsah misky do toalety. Tento postup můžete opakovat, dokud se ovocných mušek nezbavíte. Nejdůležitější však je pořádně zkontrolovat svou kuchyni, zda mušky někde neláká zapomenutý kousek ovoce.

Zdroj: https://www.bonappetit.com/story/how-to-get-rid-of-fruit-flies