Rady a tipy

Při čištění náhrobků je důležité zohlednit, z jakého kamene jsou zhotovené

Způsob péče o náhrobní kámen by měl být přizpůsoben materiálu, ze kterého je vyroben. Nejnáročnější je v tomto ohledu pískovec, mramor a terakota. Chcete-li, aby byl náhrobní kámen pravou ozdobou místa posledního odpočinku, je nutné věnovat mu potřebnou péči. Jaké prostředky jsou na čištění náhrobních kamenů nejlepší? Jaké použít v případě, kdy se chcete vyhnout trvalému poškození náhrobku?

Pískovec

Čištění pomníku z pískovce je výzvou, protože se jedná o velmi náročnou surovinu. Tvrdé kartáče v tomto případě odložte. Co si tedy připravit? Teplou vodou, měkký hadřík, měkkou houbu a přípravek na nádobí či mytí aut. Náhrobní kámen nejprve jemně namočte, očistěte jej saponátem a houbičkou. Poté stačí setřít zbytky prostředku hadříkem a vodou. Pokud se na náhrobku objevil mech nebo lišejníky, je nutné je namočit a poté odstranit měkkým dřevem.

Doporučený článek:  S ucpaným odtokem si pomůže každá žena sama. V kuchyni najde zaručenou pomoc

Terakota

Terakota je nejoblíbenější materiál používaný pro výrobu náhrobků. Ačkoli je levnější než pískovec nebo žula, má také své nevýhody – velmi snadno absorbuje vodu, což podporuje tvorbu přetrvávajících nečistot. Nejlepší je odstranit je velkým množstvím teplé vody v kombinaci s přípravkem na nádobí. V obchodech jsou k dispozici speciální prostředky pro čištění těchto typů náhrobků, použít ale můžete také:

  • oxidovanou vodu,
  • jedlou sodu,
  • zředěný čpavek.
Zdroj obrázku: Freepik

Mramor

Mramor, stejně jako pískovec, je náročný na péči a velmi jemný. Proto je snadné jej během čištění poškodit, zejména při použití detergentů obsahujících kyseliny a bělidla. Nejlepší je sáhnout po neiontových čisticích prostředcích, teplé vodě, měkkém hadříku, velké houbě a zubním kartáčku. Proti rzi na mramorové desce pomůže čpavek či směs oxidované vody a jedlé sody.

Doporučený článek:  V zimě pleť trpí. Jen pár minut denně ale zajistí, že bude stále zářit

Jak vyčistit pomník z přírodního kamene?

Pro čištění památníku z tradičního kamene je nejlepší použít mýdlo a teplou vodu. Přidejte také několik kapek obyčejného oleje, který používáte v kuchyni. Díky tomuto jednoduchému triku ochráníte kámen před vysycháním.

Zdroj: https://www.aftermath.com/blog/cleaning-headstones/