Domov

Kunu lze z domova vyhnat specifickými pachy, vždy pomůže prevence

Kuna velmi ráda pro své obydlí vyhledává zahrady, garáže a třeba i útulné a teplé půdy. Zbavit se jí není vůbec snadný úkol. Jak poznáte, že se k vám nastěhovala právě kuna, a jak ji ze svého obydlí co nejrychleji vystrnadit? Máme pro vás rady, jak na to.

Jak vypadá kuna buková?

Tato kuna měří bez ocasu přibližně 50 centimetrů, má hnědé zbarvení, velmi silné a ostré drápy i zuby. Kuna umí perfektně šplhat a skákat. Nedělá jí problém skočit až tři metry daleko.

Jak poznat, že se na půdě ubytovala právě kuna?

Poznáte to zejména v noci, jelikož kuna dělá nejen nepořádek, ale dokáže udělat také pořádný rámus. I když se vám tato lasicovitá šelma může zdát jako roztomilé zvířátko, dejte velký pozor a zbavte se jí co nejdříve. Může vám totiž na půdě poškodit izolaci, střešní fólii, a dokonce i kabely elektrického vedení. Navíc za sebou zanechává trus a zbytky potravy. Mezi její oblíbené pochoutky patří například myši, žáby a ptáci.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak snadno a rychle vyhnat kunu z domu?

Jelikož má kuna velmi dobrý čich, můžete toho využít. Zkuste tedy zahnat kunu vůněmi, které jí nejsou příjemné. Tyto speciální voňavky zakoupíte v zahradnictví nebo stavebnictví. Velmi dobře působí také kočičí a psí chlupy rozmístěné v různých částech půdy. Pokud se chystáte rozprostřít chlupy svých čtyřnohých mazlíčků po půdě, určitě to provádějte v rukavicích, aby kuna necítila také lidský pach, který jí nepříjemný není.

Prevence před kunami

Pokud chcete předejít tomu, že se k vám kuna nastěhuje, doporučuje se kolem domu zasadit trvalku jménem komár. Tato květina nejenže odpuzuje komáry, ale její pach také odradí kuny, aby se k vám nastěhovaly. Při stavění domu je vhodné utěsnit všechny možné otvory v okolí střechy, abyste kuně v budoucnu zamezili snadnému průchodu do domu.

Zdroj: https://superexpel.de/martens-in-the-roof-and-house/?lang=en