Stravování

Celozrnné pečivo je v mnoha ohledech prospěšné. Důležité ale je, co na něj namažeme

Celozrnné produkty jsou čím dál oblíbenější. Jsou zdravější, chutnější a v potravinové pyramidě se řadí na třetí úroveň hned po ovoci a zelenině. Součástí většiny jídel by se tak měly stát i na vašem stole. Podle pyramidy byste si měli dopřát 4–8 porcí celozrnných produktů denně, ne každý však má tu možnost.

Na stejné úrovni jsou také dobré tuky, nebojte se potraviny zkombinovat

Jak si vybrat správné mazání na celozrnný chléb? Nemusíte se mu úplně vyhýbat, protože vám poskytne energii a také vitaminy, které naše tělo potřebuje. Je jen dobré vědět, co se na chleba hodí namazat. Mezi nejoblíbenější patří máslo. Někteří zvolí kvalitní máslo, jiní mají raději margaríny. Bohužel margarín patří mezi potraviny, které nejsou pro lidské tělo zdravé a vlastně mu neposkytují žádné výhody.

Odborníci na výživu dokonce doporučují máčet si krajíce chleba v olivovém nebo lněném oleji. Ty jsou pro naše tělo velmi zdravé, protože obsahují mastné kyseliny, které brání tělu chytit nemoci, a také budete mít krevní cukr i cholesterol ve snesitelné rovině. V sádle najdete nasycené mastné kyseliny. Je proto vhodné ho konzumovat maximálně dvakrát za měsíc. Je důležité vědět, kolik tuku si na chléb mažete.

Zdroj obrázku: Freepik

Vždy stačí jen malé množství tuku, na chléb si dejte zeleninu nebo ovoce

Nesmíte překročit doporučenou dávku tuku, a proto si na chléb namažte jen tolik, abyste zakryli mezery v krajíci. Mezi zdravé tuky kromě olivového oleje patří právě sádlo. V některých margarínech najdete složky, které pomohou snížit hladinu cholesterolu, ale opět je dobré sledovat množství, které sníte.

Sádlo si můžete snadno vyrobit i doma a mít ho tak k dispozici po celý rok. Pokud ho budete mít kde uskladnit, může vám vydržet i několik měsíců. Připravit si ho můžete se slaninou, majoránkou, cibulí nebo česnekem. Mezi zdravější tuky patří také kokosový olej, ale ten by se neměl používat často. Máslo si vybírejte podle toho, kolik procent tuku obsahuje. Kvalitní máslo bude mít alespoň 82 % tuku a bude se snadno roztírat.

Zdroj: https://www.tasteandtellblog.com/whole-wheat-cinnamon-swirl-bread/