Móda, Rady a tipy

Prádlo může zářit stále čistotou. I s největšími skvrnami si poradí namočení do tekutiny

V dnešní době má doma automatickou pračku každý. Bývá nejvytíženějším spotřebičem, hlavně usnadňuje každodenní rutinu se špinavým prádlem, proto nikdo nepřemýšlí o tom, jak se pralo prádlo v minulosti a s čím se naše babičky musely popasovat, aby měly vše dokonale čisté. Dříve se pralo ručně, později v prvních pračkách, které neměly možnosti, jaké nabízejí dnešní přístroje. Prádlo bylo ale nutné před samotným praním předpírat. Proč je předpírání stále důležité a proč se k němu vracejí i hvězdy sociálních sítí?

Návrat do minulosti? Jen částečně!

Prát v ruce? Předpírání není o praní v ruce, ale o dokonale čistém prádle, které se každodenním nošením více zašpiní. Propocené, umazané nebo skvrnami potřísněné oblečení členové domácnosti odkládají do koše se špinavým prádlem, ale v automatické pračce se nemusí stoprocentně vyprat, protože je špína zažraná v textilních vláknech. Předpírání je možnost, jak bezvadně čistého prádla docílit bez zbytečných nákladů, proto se rady o správném postupu objevují rovněž na sociálních sítích.

Zdroj obrázku: Freepik

Prát dvakrát? Ne!

Mnozí řeší praní extrémně špinavého prádla spuštěním dvou programů po sobě. Množství pracího prostředku a neúměrně dlouhá doba však poškozují oblečení, mohou se objevit menší dírky nebo šednout barvy. Předpírání zašpiněného prádla je tak mnohem efektivnější, přitom se jedná o nenáročnou činnost, kterou lze provádět dvěma způsoby, přičemž o obou metodách měly povědomí už naše babičky.

Jak správně předpírat prádlo

Velmi špinavé oblečení nebo pracovní oděvy? Pomocí předpírky lze látky zbavit nečistot. První metodou je namočení věcí do teplé vody na několik hodin, přičemž je důležité pravidelně vyměňovat vodu, poté vyprat běžným způsobem. Druhou variantou je namočit oblečení do horké vody s přídavkem domácího prostředku, který se skládá ze směsi boraxu, jedlé sody a pracího prostředku v poměru 1 : 1 : 2. Každou hodinu se musí směs promíchat a po čtyřech hodinách se může prádlo vyprat na správně zvolený program v pračce. Tímto způsobem se hodí prát lůžkoviny, ručníky i pracovní oděvy.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a33588329/laundry-stripping/