Životní styl

5 tipů proti jarní depresi: špatná nálada zmizí a tělo nakopne nová energie

Zima se pomalu chýlí ke konci, dny se prodlužují a zanedlouho se na záhonech objeví první kvítka. Přesto je nálada na bodu mrazu. Leckdy přicházejí nefalšované deprese doprovázené neskutečnou únavou, bolestmi hlavy a vyčerpáním. Co je příčinami jarních depresí a jak se s nimi popasovat?

Proč po zimě přichází jarní únava a deprese?

Může být krásně, že se až nesluší mít špatnou náladu, přesto ale mnozí trpí jarním únavovým syndromem spojeným se špatnou náladou. Jedná se o fyzický i duševní stav organismu po dlouhém období, kdy je tělo nucené reagovat na dynamické změny vnějšího prostředí. Zimní období je charakteristické nezdravým jídelníčkem, ve kterém chybí dostatek ovoce a zeleniny, vitamíny a potřebné minerály, nadto lidé tráví většinu času doma. Jarní čas naopak přináší teplotní výkyvy, více slunečních paprsků a impulzy pro trávení času venku. Důsledky zimní nečinnosti a radikální změna na jaře pak vedou k takzvané jarní únavě a souvisejícím depresím.

Doporučený článek:  Obsah večeře ovlivňuje kvalitu spánku

Příznaky jarní únavy

Tělo trpí po zimě nedostatkem minerálů, jako jsou zinek, železo, draslík nebo hořčík, proto je náchylnější k infekcím a nachlazení, ale také k duševní rozkolísanosti. Nadto má organismus nedostatek slunečního vitamínu D. Přichází únava, ospalost, ale lidé mohou trpět i na bolesti hlavy nebo zmiňované výkyvy nálad, deprese, mívají potíže s koncentrací. Výjimkou nejsou ani kožní projevy, žluté skvrny na kůži, kruhy pod očima nebo horší stav vlasů a jejich vypadávání. Co pomůže?

Doporučený článek:  Nadměrnou únavu způsobuje stres a změny v těle. Dobrý jídelníček ji dokáže snížit
Zdroj obrázku: Freepik

1.    Změna jídelníčku

Doporučuje se odlehčit jídelníček a doplnit vitamíny a minerály. Přestože je stále ještě na pultech obchodů málo čerstvé zeleniny, vyplatí se zařadit do stravy okurky, zelí nebo červenou řepu s vysokým obsahem vitamínu C pro podporu imunity. Trávení srovnají kefíry, jogurty nebo kysané mléko. Pro zdravé tuky se hodí jíst slunečnicová, dýňová nebo lněná semínka a vlašské ořechy.

2.    Dostatečný pitný režim

Správná hydratace pomůže tělu vyrovnat se se změnami, vhodné je pít čistou vodu nebo bylinné čaje v množství alespoň dvou litrů denně, namísto kávy si dát zelený čaj a nezapomínat na sklenici vody s citronem.

Doporučený článek:  V čistém pyžamu se spí nejlépe. Na jeho výměnu raději nezapomínejte

3.    Oblečení v souladu s počasím

Každý chce s prvními jarními paprsky pověsit zimní bundu na věšák, ale počasí bývá na jaře zrádné a je nutné pamatovat, že tělo je náchylnější k infekcím. Oblékání by se proto mělo přizpůsobovat aktuálnímu počasí.

4.    Dostatek spánku

Pro zlepšení nálady pomůže dostatek spánku. Před spaním se doporučuje vyvětrat místnost a obléci na spaní prodyšné pyžamo.

5.    Zvýšení fyzické aktivity

Proti depresím pomůže nejen setkávání s přáteli, ale také zvýšení fyzické aktivity. Ideální jsou procházky v rozkvétající přírodě nebo plavání, jóga či jízda na kole. Při pobytu venku se navíc organismus okysličí a sluneční paprsky dodají tělu vitamín D.

Zdroj: https://www.psycom.net/seasonal-affective-disorder/spring-depression