Životní styl

Recept na rychlé usnutí a kvalitní spánek je jednoduchý. Stačí otevřít okno

Někteří lidé věří, že spát u otevřeného okna je pro tělo zdravé. Hodně lidí si tím ale není jistých a přemýšlejí, jestli je skutečně dobré, aby nechali okno otevřené během celé noci, anebo jen vyvětrali před spaním a potom okno zavřeli Podívejme se, jak se na to dívají odborníci. Tato záležitost trápí hlavně lidi ve městech, protože otevřené okno pro ně znamená hodně hluku a znečištění ovzduší.

Spánek s otevřeným oknem je mnohem zdravější

Logika nám říká, že bychom měli okna před spaním zavřít. Lékaři a další odborníci na zdraví a spánek s tím ale nesouhlasí. Otevřená okna podle nich zaručují mnohem lepší proudění vzduchu. Sníží se díky tomu teplota v místnosti, osvěží se vzduch a bude se vám mnohem lépe spát. Podle profesorky Natalie Dautovichové z organizace National Sleep Foundation vám nižší teplota pomůže usnout, ale také zlepší celkovou kvalitu spánku.

Doporučený článek:  Problémy s početím lze řešit i přirozenou cestou. Inspiraci najdeme v exotických vodách

Chladný čerstvý vzduch z otevřených oken vám také usnadní dýchání, pokud není příliš suchý. To se ale během noci příliš nestává. Jak uvádí Michael Benninger v periodiku Health Digest, publikovaného v rámci Head & Neck Institute na Cleveland Clinic, byste měli uvažovat o kvalitním zvlhčovači vzduchu, jestli se ráno budíte s nepříjemným škrábáním vzduchu, protože máte v místnosti příliš suchý vzduch.

Zdroj obrázku: Freepik

Eliminace oxidu uhličitého

Oxid uhličitý se v našem domově hromadí během celého dne. Pokud před spaním nevyvětráte a nesnížíte tedy jeho koncentraci, riskujete své zdraví. Vysoké hladiny oxidu uhličitého mohou být pro zdraví škodlivé a způsobují bolesti, nevolnosti nebo závratě. Díky přísunu čerstvého vzduchu z otevřeného okna během noci zajistíte, že k tomu nedojde a budete se cítit mnohem lépe.

Doporučený článek:  Kvalita spánku rozhoduje o naší náladě i kondici těla

Kdy okno během noci zavírat?

Většina odborníků propaguje výhody spánku s otevřeným oknem. Pravdou ale je, že to není vždy nejlepší řešení. Během velké zimy byste měli vyvětrat pouze před spaním, ale potom okno zavřít. Ideální není ani silný déšť kvůli vysoké vlhkosti. Jestli žijete ve městě, měli byste také kontrolovat úroveň znečištění ovzduší ve svém městě.

Zdroj: https://www.sleepnumber.com/post/is-sleeping-with-the-window-open-better-for-your-health