Životní styl

Každoroční změny času jsou pro organismus šok. S únavou a depresí bojuje každý čtvrtý člověk

Každoroční změny času mají mnoho důsledků. Můžou způsobit apatii, únavu a potíže s usínáním. Změna času je každým rokem kontroverzní téma a už se uvažovalo i o jejím zrušení. Bohužel i přes podporu veřejnosti a lékařů i vědců k tomuto zrušení zatím nedošlo, a tak musíme stále přeřizovat hodinky.

Až 27 % lidí má problémy

Zastánci jednoho času po celý rok zdůrazňují, že se o negativních účincích takové změny mluví jen málo. Přitom, jak ukazuje nejnovější výzkum, tyto účinky pociťuje 27 % lidí. V naprosté většině se jedná o apatii, únavu, problémy s usínáním a deprese. To potvrzují i výzkumy provedené před několika lety v Dánsku, které naznačují, že se počet lidí trpících depresí bezprostředně po změně času zvyšuje až o 10 %.

Doporučený článek:  Odpolední kávička zažene únavu, tím však výhody končí. Negativa se projeví už za pár hodin

Důsledkem změny času mohou být i hormonální problémy. Při normalizaci biologických hodin se totiž uvolňuje kortizol, hormon, který stimuluje tělo. Může se objevit podrážděnost, dysregulace metabolismu, přibývání na váze, snížená nebo naopak zvýšená chuť k jídlu, pokles nálady, bolesti hlavy, problémy s koncentrací a střevní potíže. Nebezpečné jsou projevy u řidičů a osob pracujících ve ztížených podmínkách.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat?

Hodina spánku navíc je obvykle oblíbenou metodou, jak se se změnou času vypořádat. Specialisté ale zdůrazňují, že to není nejlepší řešení. Místo toho je lepší vstávat o hodinu dříve a systematicky prodlužovat délku spánku, a to asi týden před změnou času. Po přechodu na jiný čas nerezignujte na aktivity, běžte si zacvičit nebo se projít.

Doporučený článek:  Dejte sbohem nepříjemnému nadýmání. Stačí malá změna a zažívání bude vždy v rovnováze

Důležitá je i strava. Denní pokrmy by měly být bohaté na zeleninu, libové maso a ryby. Adekvátní může být také suplementace nějakým doplňkem stravy, například v podzimním a zimním období vitamínem D.

Zdroj: https://www.health.com/mind-body/dst-mental-health